Narkotyki w powietrzu w europejskim mieście. Ogromny wzrost
Niepokojące wieści z Włoch. Eksperci z Komitetu Badań Naukowych udowodnili, że w rzymskim powietrzu zanotowano zawartość kokainy i innych narkotyków. Na dodatek podkreślono, że w ostatnim dziesięcioleciu obecność tej pierwszej wzrosła o 60 procent.
"Narkotyki krążą w powietrzu w Wiecznym Mieście" - podkreśla rzymska gazeta "Il Messaggero", przytaczając wyniki badań przeprowadzonych na podstawie danych z punktu pomiaru w dzielnicy Cinecitta.
Rzym z kokainą w powietrzu
W powietrzu oprócz zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi wykryto obecność kokainy i kannabinoidów, czyli grupy substancji wyizolowanych z konopi.
Z badań wynika, że zawartość kokainy wzrosła w ciągu dekady o 60 procent.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Polka na Sycylii zdradza, ile wydaje się na życie na włoskiej wyspie
- Te wyniki mnie nie dziwią - przyznała adwokat Tiziana Siano, reprezentująca jedno ze stowarzyszeń społecznych. Zwróciła uwagę na rosnący proceder handlu narkotykami.
Po raz pierwszy w stolicy Włoch przeanalizowano obecność substancji psychotropowych w powietrzu, a nie w ściekach. Badania te sfinansował departament do spraw walki z narkotykami w Urzędzie Rady Ministrów.
Czytaj także: Rzym na weekend i nie tylko. To miasto dla każdego
Problem obecny od lat
Problem nie jest nowy w Wiecznym Mieście. Pisaliśmy o nim już kilkanaście lat temu. W 2007 r. największe stężenie kokainy, a także konopi indyjskich stwierdzono w rejonie rzymskiego uniwersytetu. Ślady narkotyków znaleziono także w powietrzu w rejonie parków we włoskiej stolicy.
Naukowcy zauważyli wówczas, że poziom kokainy w powietrzu jest wyższy zimą niż w innych porach roku.
Rzym - turystyczny hit
Rzym to jedno z najchętniej odwiedzanych miast na świecie. Do Wiecznego Miasta w zeszłym roku zawitała rekordowa liczba turystów - było ich ponad 35 mln.
Samo Koloseum od początku czerwca do końca sierpnia 2023 r. zwiedziło ponad 2,2 miliona osób. Punkty obowiązkowe dla większości turystów to także fontanna di Trevi, Panteon i Watykan.
Źródło: PAP/WP Turystyka