Trwa ładowanie...

"Naturalny cud USA". Miliardy insektów wyjdą na powierzchnię po 17 latach

Wielu Amerykanów z przejęciem oczekuje pojawienia się cykad Brood X, które powinny się ukazać na Wschodnim Wybrzeżu USA w połowie maja. Te fascynujące stworzenia pierwsze 17 lat życia spędzają w glebie, gdzie dorastają, by potem wyjść na powierzchnię, rozmnożyć się i... zginąć. Co warto o nich wiedzieć?

Cykada Brood X, 16 maj 2004 r.Cykada Brood X, 16 maj 2004 r.Źródło: Getty Images
d1hh91w
d1hh91w

Pojawienie się cykad Brood X jest wielkim wydarzeniem dla rzeszy Amerykanów, którzy mają okazję je zobaczyć raz na 17 lat. W tym roku można się ich spodziewać od Illinois i Nowego Jorku na północy po Georgię i Tennessee na południu. Będzie można je zobaczyć nie tylko w lasach, parkach czy na polach, ale też w miastach.

Fascynujące cykady Brood X

Insekty te przez dokładnie 17 lat mieszkają ok. 20 cm pod ziemią, gdzie żywią się sokami korzeni drzew. Po tym czasie, gdy gleba jest odpowiednio nagrzana, wychodzą z niej na kilka tygodni, zazwyczaj w połowie maja. Łatwo je rozpoznać - mają 2-3 cm długości, czerwone i szeroko rozstawione oczy, przezroczyste skrzydła, a odwłok koloru żółtego lub pomarańczowego.

Cykada Brood X, 16 maj 2004 r. Getty Images
Cykada Brood X, 16 maj 2004 r.Źródło: Getty Images

Owady podczas wydostawania się z ziemi zrzucają powłoki i szukają partnerów. Wydają głośne dźwięki, ale prawdziwy muzyczny spektakl rozpoczyna się, kiedy natrafią na "drugą połówkę". Dźwięk może przekraczać 100 decybeli, czyli cykady mogą być głośniejsze od motorówki. Po zapłodnieniu każda z samic składa około 600 jaj. Potem, po ok. 6 tygodniach od wyjścia na powierzchnię, wszystkie owady giną i lasy milkną na kolejne 17 lat.

Cykady Brood X, 16 maj 2004 r. Getty Images
Cykady Brood X, 16 maj 2004 r.Źródło: Getty Images

Amerykanie przygotowują domy na "inwazję" cykad

Jak wyjaśnia TVN Meteo, podczas okresu godowego na 100 m kw. może przebywać nawet milion osobników. W sieci pełno jest zapytań mieszańców o to, jak przygotować swój dom i ogród na roje cykad, a także o to, czy osobniki są niebezpieczne. Jednak te niewielkie stworzenia nie gryzą i nie żądlą, więc nie trzeba się ich obawiać. Jednak są bardzo głośne i właśnie z tego powodu wiele koncertów czy imprez plenerowych jest przesuwanych na letnie lub jesienne miesiące.

17-letni cykl życia cykad jest wyjątkowy, zważywszy, że większość zwierząt i roślin żyje w cyklu rocznym, zdeterminowanym przez zmieniającą się temperaturę i pory roku. Dlatego niepowtarzalne zjawisko uznawane jest za "naturalny cud" Wschodniego Wybrzeża USA.

d1hh91w

Źródło: TVN Meteo

WIDEO: Cykady-zombie. Grzyb zabije je w przerażający sposób

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1hh91w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hh91w