Trwa ładowanie...

Nie tylko Suwałki. Najzimniejsze miejsca w Polsce

Zima w Polsce w ostatnich latach nie przypomina już tej, z którą co roku walczyli nasi rodzice i dziadkowie. Coraz rzadziej mamy styczność z siarczystym mrozem, wysokimi zaspami śniegu oraz temperaturami spadającymi poniżej minus 20 st. C. Nie oznacza to jednak, że takie warunki odeszły już w zapomnienie – w Polsce nadal istnieją bowiem miejsca, w których można doświadczyć prawdziwej mroźnej zimy.

Suwalszczyzna słynie z wyjątkowo niskich temperatur podczas zimowych miesięcySuwalszczyzna słynie z wyjątkowo niskich temperatur podczas zimowych miesięcyŹródło: Adobe Stock
d3dpxyw
d3dpxyw

Za najchłodniejsze miasto nad Wisłą jest uznawana niewielka miejscowość zlokalizowana w powiecie suwalskim. Mowa o Wiżajnach, wsi, którą na co dzień zamieszkuje mniej niż 1000 mieszkańców. Jest to osada o korzeniach jadźwińskich, która słynie z najniższej rocznej sumy temperatur w skali ogólnopolskiej.

W okresie przed II wojną światową zimy miały w tym miejscu trwać nawet do czerwca, po czym następowało chłodne i dość krótkie lato. Obecnie klimat w Wiżajnach uległ zmianie i lato znacząco się wydłużyło, jednak miejscowość ta nadal pozostaje jedną z najzimniejszych w całym kraju.

Najzimniejsze miasto w Polsce

Co ciekawe, nie tylko okolice Suwałk słyną ze swoich bardzo niskich temperatur. Prawdziwy zimowy rekord zanotowano bowiem w grudniu 2010 r. w Białymstoku – stolicy województwa podlaskiego i największym mieście na Podlasiu. W mieście w nocy odnotowano temperaturę minus 33 st. C.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuka podróżowania - DS7

Pod tym względem Białystok przebił więc Suwałki, w których tej samej nocy było dużo "cieplej" – temperatura wynosiła bowiem minus 19 st. C.

Pałac Branickich zimową porą Adobe Stock
Pałac Branickich zimową porąŹródło: Adobe Stock

Najchłodniejsze miejsce w polskich górach

Górski klimat w okresie zimowym jest szczególnie surowy, z czego doskonale zdają sobie sprawę wszystkie osoby, które wędrują po górach w chłodnych miesiącach. To właśnie w górskich rejonach, a konkretnie w Tatrach, znajduje się miejsce na mapie naszego kraju, które jest uznawane za zdecydowanie najzimniejsze.

d3dpxyw

Mowa o Litworowym Kotle i Mułowym Kotle w masywie Czerwonych Wierchów. To właśnie tu mogą występować rekordowo niskie temperatury, dochodzące do nawet poniżej minus 50 st. C.

Czerwone Wierchy zimą Adobe Stock
Czerwone Wierchy zimąŹródło: Adobe Stock, fot: MarCinus

Nietypowe warunki obydwa te miejsca zawdzięczają dość specyficznemu ukształtowaniu powierzchni. Są to bowiem zacienione studnie, w których gromadzi się zimne powietrze. W rezultacie w obydwu kotłach temperatury mogą być o nawet kilkanaście stopni niższe niż w innych miejscach w tej samej okolicy. Wstępne pomiary wykonane na przełomie 2015 i 2016 r. wykazały temperaturę minus 37,3 st. C.

To wyjątkowe pod względem temperatury miejsce na mapie polskich Tatr zostało odkryte przez tzw. łowców mrozu – Arnolda Jakubczyka, Kamila Filipkowskiego i Michała Wróbla, których hobby i pracą zarazem jest poszukiwanie najchłodniejszych miejsc w naszym kraju.

d3dpxyw

To odkrycie jest swoistym przełomem, gdyż dotychczas za najzimniejsze miejsce w Polsce była uznawana Hala Izerska, która z tego powodu cieszyła się mianem Małej Syberii.

Hala Izerska, czyli namiastka Syberii w Polsce

O Hali Izerskiej mówi się, że jest to miejsce, w które nigdy nie zagląda słońce, za to można z niego podziwiać więcej gwiazd niż ze wszystkich innych zakątków naszego kraju. To właśnie w tym miejscu w Sudetach padła rekordowo niska temperatura – w 1996 r. odnotowano na termometrze minus 36,6 st. C. Wszystko to za sprawą specyficznego położenia Hali Izerskiej oraz ukształtowania jej terenu.

Hala Izerska w zimowej odsłonie Adobe Stock
Hala Izerska w zimowej odsłonieŹródło: Adobe Stock

Hala Izerska znajduje się na wysokości ponad 850 m n.p.m., w dolinie rzeki Izery, w zachodniej części Sudetów. Pod względem rocznych średnich temperatur jest zdecydowanie zimniejsza od Suwałk i przez to uznawana za jedno z najzimniejszych miejsc na mapie naszego kraju. Osoby spragnione mrozu i prawdziwie syberyjskich klimatów znajdą je właśnie na terenie tej górskiej łąki, która nie bez powodu jest nazywana Małą Syberią.

d3dpxyw

Hala Izerska leży na terenie Gór Izerskich, które również słyną z dość specyficznych warunków panujących na ich terenie. Bardzo często zdarza się bowiem, że w lecie temperatury nie przekraczają tu 7 st. C., a w zimie spadają do nawet minus 37 st. C.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3dpxyw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dpxyw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj