Trwa ładowanie...

Nie widziano ich tam 40 lat. "Teraz już nikt nie ma wątpliwości"

Leśnicy z Nadleśnictwa Kwidzyn opublikowali w mediach społecznościowych wyjątkowe zdjęcie z fotopułapki. Co w nim takiego niezwykłego? Uwieczniono na nim przedstawiciela gatunku, który ostatni raz był widziany w tamtejszych lasach ponad 40 lat temu.

Fotopułapka uchwyciła rysia Fotopułapka uchwyciła rysia Źródło: Materiały prasowe, fot: Nadleśnictwo Kwidzyn
d3twgpn
d3twgpn

Jak informują leśnicy, po wielu latach na terenie ich nadleśnictwa pojawił się ryś. Oprócz zdjęcia z fotopułapki w mediach społecznościowych opublikowano także fotografię tropu oraz skan zapisków leśniczego.

"Chcielibyśmy się z Wami podzielić szczególnym zdarzeniem, które miało miejsce w naszych lasach. Po ponad 40 latach ryś powrócił do kwidzyńskich lasów. Ostatnio widziany w 1977 i 1974 roku. Wskazują na to notatki Leśniczego w kalendarzu Leśnika" - czytamy we wpisie Nadleśnictwa Kwidzyn.

Obserwację skomentowały też Lasy Państwowe. "Ogromnie nas cieszy kolejny ryś w nowym miejscu. Do tej pory kwidzyńscy leśnicy otrzymywali jedynie niepotwierdzone doniesienia o obecności tych zwierząt. Finalnie udało się jednak rysiowi pstryknąć fotkę. Teraz już nikt nie ma wątpliwości" - można przeczytać opublikowanym na Facebooku poście.

d3twgpn

Rysie coraz częściej widywane w Polsce

Jak wspominają leśnicy, w Polsce prowadzony jest program reintrodukcji rysia. Gatunek ten jest na nowo wprowadzany do naszego ekosystemu. "Być może widziany osobnik jest efektem i owocem pracy, którą wkładają przyrodnicy, leśnicy i wszystkie osoby biorące udział w odtwarzaniu tego pięknego kota w naszych lasach" - dodano.

Ryś objęty jest ścisła ochroną gatunkową oraz wpisany jest do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Na terenie naszego kraju występują dwie populacje karpacka oraz bałtycka, inaczej nizinna.

Rysie są dobrymi pływakami - mogą przepłynąć szeroką rzekę, taką jak Odra czy Wisła, a także zbiorniki wodne, w których odległości od brzegów wynoszą około 500 m. Co więcej, dziennie są w stanie przejść nawet 50 km. Prowadzą samotny tryb życia. Polują przede wszystkim na sarny, dziennie zjadają do 2 kg mięsa. Są aktywne w nocy, dzień spędzają głównie na wypoczywaniu w kryjówce.

d3twgpn

Źródło: Facebook, Wikipedia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Ryś polujący na dziki z ambony. Niezwykłe nagranie myśliwego

d3twgpn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3twgpn