Trwa ładowanie...

Niebezpiecznie w górach. Głębokie zaspy i nieprzetarte szlaki

Choć złota polska jesień powoli ustępuje już zimie, wiele osób korzysta jeszcze z niewykorzystanych urlopów i wybiera się na krótkie wypady m.in. w góry. Tymczasem tam warunki robią się coraz bardziej niebezpieczne.

W wyższych partiach Tatr warstwa śniegu robi się coraz grubsza, a widoczność ogranicza się do kilku metrówW wyższych partiach Tatr warstwa śniegu robi się coraz grubsza, a widoczność ogranicza się do kilku metrówŹródło: Adobe Stock, fot: ALBINMARCINIAK
d4ahsck
d4ahsck

W Tatrach cały czas przybywa śniegu. Na Kasprowym Wierchu i w Dolinie Pięciu Stawów Polskich leży już 60 cm białego puchu. Wiatr utworzył spore zaspy przekraczające jeden metr. Ratownicy TOPR prognozują wzrost zagrożenia lawinowego do drugiego stopnia.

Obfite opady śniegu

W samym Zakopanem spadło około 4 cm śniegu. Na drogi wyjechały pługi. Popularna Zakopianka jest czarna, ale jest ślisko. Zakopiańska policja apeluje o ostrożność oraz o dostosowanie prędkości do aktualnych warunków drogowych. Jeśli przyjeżdżamy w góry samochodem, konieczne są zimowe opony.

"W Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Na szlakach zalega świeży śnieg, który w wyższych partiach Tatr jest nieprzetarty. Miejscami wiatr utworzył głębokie zaspy, szczególnie w formacjach wklęsłych i pod skalnymi ścianami"– czytamy w sobotnim komunikacie turystycznym Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

O tym muszą wiedzieć wszyscy, jadący w Tatry. "Grożą za to srogie mandaty"

Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków. Konieczne jest posiadanie sprzętu zimowego jak raki, czekan, kask i lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

d4ahsck

Pierwszy i drugi stopień zagrożenia lawinowego

W Tatrach obowiązuje pierwszy, niski stopień zagrożenia lawinowego, ale na niedzielę ratownicy TOPR prognozują wzrost zagrożenia do drugiego, umiarkowanego stopnia. W słowackiej części Tatr już obowiązuje lawinowa dwójka.

W partiach graniowych zalega niski pułap chmur, który ogranicza widoczność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. Na gałęziach drzew zalega śnieżna okiść, która może spaść, a w piętrze kosodrzewiny obciążone gałęzie blokują przebieg szlaków.

d4ahsck

Paradoksalnie, mimo dość grubej warstwy śniegu w Tatrach, wciąż nie ma warunków do uprawiania turystyki narciarskiej – informuje TPN.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4ahsck
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ahsck