Trwa ładowanie...

Niedoceniony kraj w Europie. Kryje mnóstwo niesamowitych miejsc

Położona na Półwyspie Bałkańskim Serbia jest 3,5 raza mniejszy od Polski. To kraj, który m.in. z powodu braku dostępu do morza, nie należy do najpopularniejszych kierunków na urlop. Ale wcale nie oznacza to, że nie warto go odwiedzić. Wręcz przeciwnie!

Zwiedzanie Serbii warto zacząć do Belgradu Zwiedzanie Serbii warto zacząć do Belgradu Źródło: Adobe Stock
d488665
d488665

Serbia to niepodległe państwo powstałe w 2006 r. (wcześniej wchodziła w skład Federalnej Republiki Jugosławii, a po jej rozpadzie była częścią Związku Państwowego Serbii i Czarnogóry). Jej stolicą jest Belgrad będący jednym z najstarszych miast w Europie. Liczne muzea, zabytkowe cerkwie i twierdze, piękne jeziora, parki narodowe, a także bałkańska kuchnia składają się na ofertę turystyczną kraju.

Podróż do Serbii

Bezpośredni lot z Warszawy do Belgradu trwa ok. 1 godz. 40 min. Ale stolice Polski i Serbii dzieli ok. 1200 km, więc można rozważyć też opcję dojazdu samochodem z przystankami, np. na Słowacji czy Węgrzech.

Niewielka odległość i zniesione obostrzenia wjazdowe znacznie ułatwiają organizację podróży. Pora więc poznać największe atrakcje w Serbii – nieco tajemniczym kraju niezadeptanym jeszcze przez tłumy turystów.

Atrakcje Serbii. Największe miasto, czyli Belgrad

Zwiedzanie Serbii warto zacząć od jej stolicy. Zobaczymy tu m.in. celtyckie fortyfikacje Kalemegdan wznoszące się na wzgórzu, urokliwą uliczkę Skadarlija przyciągającą artystów, główny deptak handlowy Kneza Mihaila, cerkiew św. Sawy będącą jedną z największych prawosławnych świątyń na świecie, okazały parlament czy stary pałac. Belgrad zadowoli także miłośników muzeów. Do najpopularniejszych należą: Narodowe, Etnograficzne oraz Lotnictwa.

Wzgórze, na którym wznoszą się fortyfikacje Kalemegdan to popularne miejsce spotkań turystów i miejscowych Adobe Stock
Wzgórze, na którym wznoszą się fortyfikacje Kalemegdan to popularne miejsce spotkań turystów i miejscowychŹródło: Adobe Stock

A gdy znudzi się już wam zwiedzanie i będziecie chcieli odpocząć, możecie udać się na półwysep i sztucznie utworzony zalew rekreacyjny Ada Ciganlija. Miejska plaża i liczne obiekty sportowe przyciągają wczasowiczów – w tym również wielbicieli imprez pod gołym niebem.

d488665

Atrakcje Serbii. Park narodowy Tara

Park Narodowy Tara to jedna z najpiękniejszych atrakcji przyrodniczych w zachodniej części Serbii. Otwarto go w 1981 r. Powierzchnia parku z malowniczymi punktami widokowymi (najsłynniejszy to Banjska Stena) wynosi ok. 20 tys. ha.

Stanowi on dom dla wielu gatunków roślin i zwierząt. To właśnie tu żyje najwięcej niedźwiedzi brunatnych w kraju. Szczególnymi atrakcjami Parku Narodowego Tara są masyw górski Tara oraz przepiękny wąwóz utworzony przez rzekę Drinę.

Atrakcje Serbii. Dom na rzece Drina

Z rzeką Driną kojarzy się też, wybudowany na jej środku, sekretny domek. Skąd pomysł na postawienie niewielkiej chatki na skale zamoczonej w rzece? Wpadli na niego w 1969 roku chłopcy pod przywództwem Miliji Mandića, którzy szukali po prostu dobrego miejsca do opalania i relaksu. Ta okolica wydała im się idealna do stworzenia wakacyjnego schronienia.

Domek na rzece Adobe Stock
Domek na rzece DrinaŹródło: Adobe Stock, fot: "Nenad Nedomacki"

Zbudowanie domku na rzecznej skale było nie lada wyzwaniem. Dzielni budowniczy przewozili materiały łodzią i kajakiem, a większe przedmioty spuszczali z biegiem rzeki. Trud się opłacił, bo udało się zorganizować nietuzinkowy pokój, a nietypowa chatka do dziś zaskakuje oglądających ją z oddali gości. Co ciekawe, była ona kilkukrotnie porywana przez wezbrane wody rzeki Driny. Zawsze jednak udawało się ją odnaleźć i przywrócić na pierwotne miejsce.

d488665

Atrakcje Serbii. Kanion Uvac

Na mapie przyrodniczych atrakcji Serbii nie może zabraknąć słynnego Kanionu Uvac. Z drewnianej platformy w punkcie widokowym Molitva można podziwiać malownicze meandry rzeki wijącej się niczym wąż lub przypominającej mroczny labirynt. Rejs łódką i rozkoszowanie się naturalnymi krajobrazami z poziomu wody to wspaniała przygoda. Co ważne, Kanion Uvac jest także siedliskiem wielu gatunków ptaków, np. sępa płowego.

Kanion Uvac Adobe Stock
Kanion Uvac Źródło: Adobe Stock, fot: Geza Farkas

Warte uwagi są też okolice kanionu. Drewniane chatki pokryte strzechą, zielone pastwiska oraz owcze serki są tu na wyciągnięcie ręki. Odpoczynek od codzienności i zgiełku gwarantowany.

d488665

Atrakcje Serbii. Monaster Studenica

Zawodu nie doznają także fani zabytkowej architektury sakralnej. Swoje kroki powinni skierować do monasteru Studenica, położonego koło Kraljeva we wschodniej Serbii. Średniowieczny klasztor prawosławny to jeden z najstarszych zabytków tzw. szkoły raszkańskiej. Kompleks składa się z kilku cerkwi użytkowanych przez mnichów.

Ich wnętrza robią wrażenie za sprawą cennych ikonostasów i bizantyjskich fresków ozdabiających ściany. Monaster Studenica został doceniony i wpisany w 1986 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Atrakcje Serbii. Đavolja Varoš, czyli "Miasto Diabła"

Dodatkowych wrażeń dostarczy wizyta w Đavolja Varoš (Miasto Diabła), w południowej Serbii. Znajdują się tu 202 stożkowate formy skalne posiadające na szczytach charakterystyczne "kapelusze". Formacje z piaskowca to prawdziwe skarby natury, które są chętnie fotografowane przez turystów.

Đavolja Varoš Adobe Stock
Đavolja Varoš Źródło: Adobe Stock

Co ciekawe, miejscowe legendy głoszą, że tutejsze skały to zaklęci ludzie. Według jednej z popularniejszych wersji podań, przed wiekami w okolicy mieszkali mili obywatele, którzy wiedli sielankowe życie. Diabeł, nie mogąc znieść ich szczęścia, postanowił namieszać im w głowach i stworzył źródło z diabelską wodą. Po jej wypiciu mieszkańcy całkowicie się zmienili i przestali kierować się zdrowym rozsądkiem i etyką.

d488665

Doszło nawet do tego, że brat ożenił się z własną siostrą. Jedna z dobrych wróżek próbowała przeszkodzić w zaślubinach. Gdy jej się to nie udało, postanowiła zwrócić się o pomoc do Boga. Stwórca po wysłuchaniu tej historii, zamierzał ukarać parę młodą i zgromadzonych na weselu gości. Zesłał silny wiatr, który zamienił ich w posągi. Można je odwiedzać w Serbii po dziś dzień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Otworzył winnicę w Gruzji i całkowicie odmienił swoje życie

d488665
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d488665