Trwa ładowanie...

Niewidzialny most. Niezwykła atrakcja Holandii

Powstał jako element fortyfikacji obronnej, dziś przyciąga rzesze turystów. Niewidzialny most Moses Bridge pozwala przekroczyć rzekę i nie zamoczyć nawet stopy, przez co przywodzi na myśl biblijne skojarzenia o rozstępujących się na polecenie Mojżesza wodach. Poznaj jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Niderlandów.

Share
Holenderski most przyciąga rzesze turystów
Holenderski most przyciąga rzesze turystówŹródło: Adobe Stock, fot: Fred Bervoets
d1fxrj9

Położony w południowo-zachodniej części Holandii, niedaleko miasteczka Halsteren, pochodzący z XVII wieku, Fort de Roovere powstał, jako element tak zwanej The West Brabant Water Line (Holenderskiej Linii Wodnej), będącej częścią skomplikowanego systemu obronnego.

W bogatej historii Holandii znajdziemy wiele przypadków wykorzystania linii wodnych, jako skutecznego systemu obronnego. Będący niegdyś prawdziwą chlubą, fort z czasem popadł w zapomnienie i ruinę. Renowacja rozpoczęła się dopiero w 2010 roku.

Holandia - niewidzialny most

Jednym z elementów prac prowadzonych w ramach odbudowy i konserwacji fortu było zaprojektowanie unikalnego, niewidocznego mostu. - Dość oczywistym jest, że nie należy budować mostów na rzece, szczególnie w miejscu, z którego może nadejść wróg, dlatego też idealnym rozwiązaniem okazał się być niewidzialny most – możemy przeczytać w uzasadnieniu.

Niewidzialny most robi wrażenie Adobe Stock
Niewidzialny most robi wrażenieŹródło: Adobe Stock, fot: Fred Bervoets

Zaprojektowany przez grupę architektów RO&AD most jest całkowicie bezpieczny. Został wykonany z drewna, uszczelnionego dodatkowo membraną EPDM, która służy między innymi do zabezpieczenia dachów przed wodą. Dodatkowo, poziom wody jest na bieżąco kontrolowany przez system zapór. Wyglądem most przypomina rów, który leży wewnątrz fosy, tak aby jak najmniej rzucać się w oczy i idealnie wkomponować się w otaczający krajobraz.

Niewidzialny most - atrakcja turystyczna

Zaprojektowany jako element fortyfikacji obronnej, dziś most jest prawdziwą gratką dla odwiedzających Fort de Roovere i służy przed wszystkim celom rekreacyjnym. W okolicach dawnej fosy można dziś spotkać rzesze spacerowiczów. Miejsce jest także często wykorzystywane przez rowerzystów do przekraczania rzeki. Most nie jest widoczny z daleka, dopiero, z bliskiej odległości pojawia się wrażenie rozstępującej się wody. Idąc mostem można dosłownie poczuć się jak Mojżesz, kroczący po wodzie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Południe Holandii pod wodą. Dramatyczna walka mieszkańców ze skutkami powodzi

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d1fxrj9

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fxrj9
d1fxrj9