Niezwykłe atrakcje Dolnego Śląska. Nie można ich przegapić
Dolny Śląsk to moje najpiękniejsze odkrycie 2022 r. Zamki, pałace, twierdze, tajemnice i niebanalnie opowiedziane historie - to wszystko czeka właśnie tam, gdzie atrakcje znajdziemy na każdym kroku. Nie sposób nie zachwycić się klimatem tego miejsca.
Osobiście uważam, że najbardziej odpowiednią porą na zwiedzanie Dolnego Śląska jest jesień. Górzyste tereny pięknie się wtedy mienią kolorami, a opowieści o dawnych czasach, doprawione słodko-ostrymi szczegółami, najlepiej wtedy smakują.
Wyjątkowe atrakcje na mapie Dolnego Śląska
Zamki, pałace i podziemia to zdecydowanie jedne z ciekawszych atrakcji Dolnego Śląska. Warto jednak wiedzieć, że wizytówką tej historycznej krainy są również wojenne fortyfikacje. Na Dolnym Śląsku są co najmniej dwie twierdze, które zasługują na chwilę uwagi: twierdza Kłodzko oraz twierdza Srebrna Góra.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dolny Śląsk przyciąga turystów. "Polecam każdemu tam zajrzeć"
Nie jestem fanką militariów, ale łatwo mnie zainteresować społeczno-kulturowymi smaczkami. Jak wyglądało życie codzienne wojska? Co jedli żołnierze? Jak spędzali czas? Co wiadomo o systemie nagród i kar? Czego najbardziej bali się wojskowi? - tego wszystkiego dowiemy się, zwiedzając tamtejsze twierdze.
Podstawą diety żołnierzy zamieszkujących twierdze były piwo i chleb. Strach pomyśleć, jak wyglądała ich higiena, bo ówczesna medycyna oraz sposób, w jaki "leczono" chorych, może przyprawiać o gęsią skórkę. Na najpowszechniejsze dolegliwości stosowano... lewatywę.
Sztuka podróżowania - DS4
Oba obiekty oferują nocne zwiedzanie fortyfikacji, co z pewnością doda dreszczyku emocji tym, którzy szukają mocnych wrażeń. Przewodnicy prezentują również strzały z dawnej broni prochowej oraz z armaty. Wrażliwi powinni być ostrożni, ponieważ huk jest niesamowity.
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra jest fortyfikacją z XVIII w. i do dziś zachowała się w bardzo dobrym stanie. Dodatkowym atutem dawnej pruskiej twierdzy jest fakt, że jest to największa górska twierdza w Europie.
W obiekcie znajduje się ponad 100 pomieszczeń fortecznych (kazamat), rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Ogromne magazyny, studnia, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownia czyniły fort samodzielnym i samowystarczalnym, bo nagromadzone zapasy miały wystarczyć na pięć miesięcy oblężenia.
Twierdza Kłodzko
Historia powstania twierdzy Kłodzko sięga X w. Jednak prace, prowadzące do nadania jej obecnego kształtu, trwały głównie w XVII w. Obiekt pamięta czasy wojen między Prusami i Austrią oraz kampanii Napoleońskiej. Do końca II wojny światowej pełniła funkcję więzienia. Na "emeryturę" przeszła dopiero w latach 60. XX w.
Turyści mają do wyboru dwie trasy: naziemną i podziemną. Obie zapewniają moc atrakcji, lecz ta pierwsza opcja gwarantuje boski widok na Kłodzko i Sudety ze wzgórza, na którym stoją mury twierdzy.
Oba obiekty szczególnie atrakcyjnie wyglądają z lotu ptaka. Wówczas można dostrzec i docenić ich majestat. Twierdze są bardzo fotogeniczne i to właśnie dlatego przyciągają m.in. fanów latania dronami.