Niezwykłe miejsce w Tatrach. Wielka atrakcja już otwarta
Tatrzańska Świątynia Lodowa to jedna z największych atrakcji Tatr Wysokich, którą turyści licznie odwiedzają przez cały zimowy sezon. W tym roku otworzyła się już po raz jedenasty, a motywem przewodnim lodowego królestwa są brytyjskie akcenty.
W tym roku wyjątkowa, lodowa budowla inspirowana jest Westminster Abbey z Londynu. Jest to wyraz hołdu, złożonego Królowej Elżbiecie II, która dokładnie 15 lat temu, odwiedziła te rejony Słowacji.
"To cudowne! Uważam, że artyści wykonali fantastyczną pracę. Bardzo wzrusza mnie widok opactwa tutaj w Tatrach. Królowa Elżbieta II miała szczególne relacje z Tatrami Wysokimi, a Opactwo Westminsterskie ma szczególne relacje z rodziną królewską. Dla mnie to coś wyjątkowego i myślę, że takie samo będzie dla wszystkich odwiedzających. Na pewno zobaczymy tu wielu brytyjskich turystów" - przyznał Nigel Baker, Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Podczas otwarcia, odsłonił on tablicę upamiętniającą odwiedziny monarchini w tym miejscu. Po zamknięciu świątyni tablica zostanie umieszczona na stałe na Hrebienku.
Wyjątkowa atrakcja Tatr
Tatrzańska Świątynia Lodowa na słowackim Hrebienku udostępniona jest turystom od 17 listopada br. Otwarcie jej tradycyjnie uważane jest również za symboliczne rozpoczęcie sezonu zimowego w Tatrach Wysokich. Lodowe opactwo będzie można zwiedzać aż do 14 kwietnia 2024 r. Wstęp jest bezpłatny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Turyści w górach zimą ryzykują. "Świadomość rośnie, ale nie jest idealnie"
Lodowe opactwo zachwyci każdego
Tatrzańska Świątynia Lodowa robi na odwiedzających ogromne wrażenie. Nie ma się co dziwić, bowiem jest to gigantyczna budowla, wykonana z 1,8 tys. brył lodu, które łącznie ważą 225 ton. Najwyższy punkt świątyni ma 11,5 m, zaś kopuła, w której znajduje się budowla, ma 25 m średnicy. Na cały 11. sezon zaplanowano 12 występów i koncertów. Wygląd świątyni dodatkowo uatrakcyjniają efekty świetlne.
Oprócz samej lodowej świątyni atrakcją dla turystów jest także wystawa zdjęć upamiętniających wizytę Elżbiety II w Tatrach Wysokich w 2008 r. Ponadto częścią Tatrzańskiej Świątyni Lodowej jest wystawa miniaturowych replik regaliów koronacyjnych, które podarowało bezpośrednio Opactwo Westminsterskie.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Wyjątkowym punktem w lodowej konstrukcji jest krzesło koronacyjne wykonane z lodu. W tym miejscu z pewnością ustawiać będą się kolejki turystów, chcących zrobić pamiątkowe zdjęcie. Wyjątkowym i spektakularnym dodatkiem jest także szklana korona królewska, wykonana przez artystę, Achilleasa Sdoukosa. Za budowę całej świątyni ponownie odpowiedzialny był Adam Bakoš. Pod jego czujnym i eksperckim okiem dzieło tworzyli rzeźbiarze z Polski, Słowacji, Czech i Niemiec.
Hrebienok znajduje się niedaleko polskiej granicy, ok. 60 km od Zakopanego. Droga samochodem nie powinna zająć więcej niż godzinę i 20 minut.