Nowa atrakcja pod poziomem morza. Będzie hitem majówki i lata w Trójmieście?
Afrykarium we Wrocławiu i Oreintarium w Łodzi biją rekordy popularności. Kolejny miał być zaprojektowany z rozmachem obiekt w Gdańsku. Choć budowa największego oceanarium w Polsce wraz z egzotyczną laguną i tropikalnym lasem przez pandemię nie doszła do skutku, turyści i mieszkańcy od minionego weekendu mogą odwiedzić nową część działającego od lat Akwarium w Gdyni. Atrakcja w tym roku z pewnością przyciągnie tłumy.
22.04.2024 | aktual.: 22.04.2024 16:48
Na początku 2021 r. ogłoszono, że Akwarium Gdyńskie czeka największa inwestycja od ponad dekady. Obiekt stanowi jedną z największych atrakcji Gdyni. Mimo że lata świetności ma za sobą, niezmiennie przyciąga tłumy turystów.
Akwarium Gdyńskie z nową ekspozycją
Obecnie w Polsce powstaje coraz więcej nowoczesnych obiektów, takich jak wymienione wcześniej Afrykarium i Orientarium, gdzie także można zobaczyć podwodny świat i jego mieszkańców. Tym samym turyści coraz częściej wychodzili z gdyńskiego oceanarium zawiedzeni. Nowa ekspozycja sprawiła, że obiekt zyskał na atrakcyjności, szczególnie, że ma ona wyjątkowe położenie.
W sobotę 20 kwietnia odwiedzający mieli okazję pierwszy raz zobaczyć nową część Gdyńskiego Akwarium. "Nietypowy gatunek meduz, wyjątkowe skorupiaki i ekspozycja zbudowana poniżej poziomu morza. Otwieramy największy w Polsce kompleks, prezentujący środowisko mórz zimnych półkuli północnej" - pochwalono się w oficjalnym komunikacie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak informuje Akwarium Gdyńskie, prace budowlane przy realizacji inwestycji rozpoczęły się w 2021 roku. Nowa ekspozycja ekspozycja prezentuje faunę i florę mórz zimnych. "To ponad 30 gatunków zwierząt, trzy razy więcej wody niż wynosiła dotychczasowa kubatura wszystkich naszych zbiorników i nowe doświadczenia dla zwiedzających" - czytamy.
W 12 zbiornikach o łącznej kubaturze 450 tys. litrów można zobaczyć faunę zimnej części Oceanu Atlantyckiego, z uwzględnieniem Morza Północnego, cieśnin duńskich i Bałtyku, przede wszystkim ryby kostno- i chrzęstnoszkieletowe, ale także skorupiaki i wyjątkowy gatunek meduzy (wyhodowany przez akwarystów w Gdyni) – Chrysaora quinquecirrha.
Czytaj także: Rosjanin odwiedził polskie miasto. "Jestem zszokowany"
Podczas prac przekształcono dotychczasową piwnicę w przestrzeń użytkową - konieczne było obniżenie fundamentów i posadzki piwnicy, a także zbudowanie nowych posadowień kolumn.
"Ze względu na utworzenie nowej przestrzeni poniżej poziomu morza, wokół nowego piętra zbudowano konstrukcję na wzór wanny, która ma na celu zabezpieczyć budynek przed dostawaniem się wody do jego wnętrz. Zwiedzając zatem salę "Morza zimne" dosłownie przenosimy się pod wodę" - zachęca Akwarium Gdyńskie.