W PodróżyOd Antarktydy oderwała się góra lodowa. Jest gigantycznych rozmiarów

Od Antarktydy oderwała się góra lodowa. Jest gigantycznych rozmiarów

Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała o oderwaniu się olbrzymiego fragmentu lodu od lodowca szelfowego Ronne na Antarktydzie, stając się największą górą lodową na świecie. Nazwano ją A-76.

Lodowiec szelfowy Ronne
Lodowiec szelfowy Ronne
Źródło zdjęć: © Getty Images
Wojciech Gojke

20.05.2021 15:08

Satelita Sentinel-1 wychwycił olbrzymi fragment lodu, który oderwał się od lodowca Ronne na Półwyspie Antarktycznych. Informację tę podały na swoich stronach m.in. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz brytyjska agencja rządowa British Antarctic Survey.

Góra lodowa wielkości metropolii

Obiekt dryfujący po Morzu Weddella ma 4320 km kw. powierzchni, jest długi na 175 km i szeroki na 25 km. Dla porównania, powierzchnia Nowego Jorku wynosi 1213 km kw., zaś Majorki 3640 km kw. To czyni A-76 największą istniejącą górą lodową na świecie - przewyższa pod tym względem A-23A, która również dryfuje po Morzu Weddella i ma 3380 km kw. powierzchni.

Ronne - jedna z największych pływających płyt lodowych

Jak przekazuje PAP, lodowiec szelfowy Ronne, który znajduje się na Półwyspie Antarktycznym, jest jedną z największych pływających płyt lodowych. Naukowcy wskazują, że niektóre lodowce szelfowe na Półwyspie Antarktycznym uległy w ostatnich latach gwałtownej dezintegracji, co może mieć związek ze zmianami klimatycznymi.

Zobacz także
Komentarze (8)