Patent na bezpieczne wakacje w Polsce
Z roku na rok nie tylko Polacy, ale i turyści zagraniczni, chętniej decydują się na urlop w naszym kraju. Podpowiadamy, jak zaplanować wakacyjny wyjazd, który nie tylko będzie gwarancją dobrze spędzonego czasu. Sprawdź nasz patent na bezpieczne i udane wakacje.
Podczas urlopu nad polskim morzem pamiętajmy, by pływać w miejscach do tego przeznaczonych. Należy przestrzegać regulaminu kąpieliska oraz słuchać zaleceń ratownika.
Czerwona flaga oznacza bezwzględny zakaz kąpieli, biała - pozwala kąpać się w wodzie. Wybierając polskie morze jako kierunek naszego urlopu warto wziąć pod uwagę kąpieliska, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwać będą ratownicy WOPR.
Zobacz, jak wyglądały wczasy w PRL-u.
W nadmorskich miejscowościach nie brakuje miejsc, które poszczycić mogą się tzw. Błękitną Flagą. Czym jest to wyróżnienie? Nagroda przyznawana jest kąpieliskom strzeżonym, odpowiednio zadbanym, w których woda jest przede wszystkim czysta, niezanieczyszczona żadnymi ściekami. Takie kąpielisko znajdziemy m.in w: Świnoujściu, Ustce, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Władysławowie, Kołobrzegu czy Rewalu. Planując urlop warto więc wybrać miejsce nie tylko atrakcyjne turystycznie, ale przede wszystkim bezpieczne.
Warmia i Mazury
Parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, przepiękne jeziora to niewątpliwie największe skarby regionu. Na Warmii i Mazurach - Krainie Tysiąca Jezior - nie brakuje również miejsc do plażowania.
Znajdziemy tu kilkanaście, zatwierdzonych przez Sanepid miejsc, które wpisane zostały na tzw. europejską listę kąpielisk. Które z nich są szczególnie bezpieczne? Pod okiem ratowników wypoczniemy w Lidzbarku na kąpielisku na Jeziorze Lidzbarskim, w Giżycku na kąpielisku na Niegocinie, w Wielochowie i Jeziorze Wielochowskim. Dodatkowo strzeżone kąpieliska znajdziemy w Olsztynie, Ostródzie oraz Szczytnie.
Góry
Planując wędrówkę po górskich szlakach warto zaopatrzyć się w odpowiednie buty oraz ubranie. Należy mieć ze sobą również latarkę, mapę, kompas oraz podręczną apteczkę. Pamiętajmy, iż pogoda w górach może zmieniać się niezwykle szybko, weźmy więc płaszcz przeciwdeszczowy oraz ciepłe ubranie.
Podczas wakacyjnego urlopu polecamy odwiedzić Kotlinę Kłodzką, przez którą przechodzi jeden z najdłuższych szlaków - Główny Szlak Sudecki. Interesującym szlakiem jest również szlak niebieski wiodący grzbietami głównych pasm górskich. Wiele różnorodnych szlaków turystycznych znajdziemy także w Górach Sowich. Przez wszystkie najwyższe szczyty wiedzie szlak czerwony, który zaczyna się w Jedlinie - Zdrój, a kończy w Srebrnej Górze. Mniej wymagającym turystom polecamy z kolei Dolinę Chochołowską oraz Dolinę Pięciu Stawów Polski.
Zwiedzanie i wypoczynek
Dobrą wakacyjną opcją jest również wizyta w ciekawych, pełnych atrakcji polskich miastach i miasteczkach. Na początek polecamy Szklarską Porębę. Tu zdecydowanie należy zobaczyć najwyższy wodospad w polskich Sudetach - Wodospad Kamieńczyka oraz równie malowniczy Wodospad Szklarki. Niezapomnianym przeżyciem może okazać się również wędrówka na górę Szrenicę i do Śnieżnych Kotłów.
Myślałeś o wycieczce do Kazimierza Dolnego? Mnóstwo zabytków, przepiękne widoki, wiele ścieżek rowerowych i spacerowych.
Miasto to nie bez powodu nazywane jest Perłą Renesansu. Nieopodal Kazimierza położony jest malowniczy Nałęczów, a w nim Park Zdrojowy, Stare Łazienki, Pijalnia Wód i Czekolady, Chata Żeromskiego oraz Pałac Małachowskich. Takich miejsc w Polsce jest zdecydowanie więcej. Być może wakacje to dobry czas, by je odwiedzić?