Trwa ładowanie...

Płynęli z Gdyni do Helu. Nagle zobaczyli coś niesamowitego

Taki widok to rzadkość. W Bałtyku po ok. dwóch latach przerwy zaobserwowano delfiny. Szczęście miała załoga jachtu, który płynął z Trójmiasta na Półwysep Helski. Uwiecznili sytuację, więc internauci mogą także nacieszyć oko.

Delfiny w Bałtyku to rzadki widokDelfiny w Bałtyku to rzadki widokŹródło: @wlazlak, Adobe Stock
d18evzf
d18evzf

Do niecodziennej obserwacji doszło w sobotę 27 lipca. Waleń pojawił się obok jachtu płynącego do Helu, gdy znajdował się on ok. 9 km od Gdyni.

Delfin w Bałtyku

Daniel Wlaźlak, który wideo opublikował na X, napisał krótko: "Delfin zwyczajny, którego nagraliśmy płynąć z Gdyni do Helu 27 lipca 2024 r.".

Jak czytamy na portalu g.pl, załoga jachtu początkowo nie wiedziała, że to delfin. "Pływał obok nas przez kilka minut, przepływając z jednej do drugiej burty. Niestety w tym czasie nikt nie miał przy sobie telefonu, a na początku z powodu sporej odległości myśleliśmy, że to po prostu foka lub morświn. Kiedy zaczął podpływać coraz bliżej, widok zaskoczył nas wszystkich - wyglądał jak delfin" - czytamy relację jednej z osób obecnych na jachcie, nadesłaną do portalu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wideo z Stegny. Niektórzy uciekali, inni nagrywali

Wojciech Górski, ekspert z Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego potwierdził, że to delfin zwyczajny. Taki widok wcale go nie zaskoczył. Jak mówi, delfiny dostają się do Morza Bałtyckiego przez Cieśninę Duńską.

d18evzf

Delfiny często odwiedzają Bałtyk?

Zdaniem eksperta delfiny odwiedzają nasze wody dość często. Co więcej, w latach 2000-2003 w okolicach Bornholmu obserwowano pojedyncze osobniki, a nawet niewielkie grupy delfinów białonosych. Jednak najczęściej są to bardzo krótkie wizyty. Czy jest szansa, żeby te ssaki pojawiły się u nas na dobre?

- W dużej mierze zależy to od kondycji i liczebności poszczególnych populacji delfinów, które być może będą poszukiwały nowych obszarów do zasiedlenia. Bałtyk musi jednocześnie zaoferować im odpowiednią bazę pokarmową oraz sprzyjające warunki, a biorąc pod uwagę pogarszający się stan zasobów ryb i silną presję ze strony człowieka na Morzu Bałtyckim może to być bardzo trudne - mówi mgr Wojciech Górski.

d18evzf

Źródło: g.pl, X

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d18evzf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18evzf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj