Po 156 latach odzyskali prawa miejskie. "Dowód na to, że małe jest piękne"

Z rozpoczęciem nowego roku siedem miejscowości w Polsce zmieniło swój status i otrzymało prawa miejskie. Wśród nich jest Kazanów, który stał się najmniejszym miastem w województwie mazowieckim, a także drugim od końca co do wielkości w całej Polsce.

Kazanów znajduje się w województwie mazowieckim
Kazanów znajduje się w województwie mazowieckim
Źródło zdjęć: © Wikipedia Commons | Websyst
oprac. NGU

Wśród miast, które z początkiem 2025 r. otrzymały prawa miejskie, są także: Sobków (woj. świętokrzyskie), Końskowola, Kurów i Wąwolnica (woj. lubelskie), Kobylnica (woj. pomorskie) oraz Zaniemyśl (woj. wielkopolskie).

111. miasto na Mazowszu

W przeszłości Kazanów z województwa mazowieckiego posiadał już prawa miejskie, które utracił po upadku powstania styczniowego. Teraz, licząca zaledwie niespełna 400 osób miejscowość, znów jest uznawana za miasto. - Kazanów to dowód na to, że małe jest piękne. Historia, która wraca po 156 latach, pokazuje, że nawet najmniejsze miejscowości mogą być pełne ambicji i pasji - mówi burmistrzyni Kazanowa Teresa Pancerz-Pyrka, cytowana przez Portal Samorządowy.

- To ogromna satysfakcja. Pracuję jako gospodarz tej gminy od ponad dekady, najpierw jako wójt, teraz jako burmistrzyni. Możliwość zapisania się na kartach historii jako osoba, która doprowadziła do przywrócenia Kazanowowi praw miejskich, to coś niezwykle miłego i motywującego - dodała Teresa Pancerz-Pyrka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Hit na Kaszubach. W weekendy zjeżdżają tłumy

Burmistrzyni podkreśliła w rozmowie z Portalem Samorządowym, że mieszkańcy byli względnie zgodni co do chęci zmiany statusu Kazanowa. Kobieta przyznała, że status miasta niesie za sobą wiele korzyści, m.in. zwiększa prestiż, ułatwia pozyskiwanie funduszy zewnętrznych i może przyciągnąć nowych mieszkańców i osoby, chcące zainwestować w tym miejscu.

Prawa miejskie dla Kazanowa

Król Zygmunt August nadał prawa miejskie Kazanowi w 1566 r. Utracono je natomiast w wyniku represji po upadku powstania styczniowego w 1869 r. na mocy carskiego dekretu. Obecnie, aby móc ponownie stać się miastem, miejscowość musiała spełnić określone wymagania. Chodziło m.in. o odpowiednią infrastrukturę techniczno-komunalną i poparcie lokalnej społeczności. Ponadto większość mieszkańców Kazanowa musiała być zatrudniona w innych sektorach gospodarczych niż rolnictwo.

Źródło: Portal Samorządowy/mazovia.pl

Źródło artykułu:WP Turystyka
w podróżymazowieckieprawa miejskie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)