Pociągiem w podróż. Dlaczego warto wybrać właśnie ten środek transportu?
Wielu z nas swoje najpiękniejsze wspomnienia z młodości, czasów studenckich czy pierwszych wyjazdów na własny rachunek kojarzy z podróżą pociągiem. Spróbujmy nieco "odczarować" ten środek transportu. Oto cztery powody, dla których warto wybrać właśnie pociąg.
Po pierwsze: kupujesz bilet online lub w kasie i jedziesz
Podróżowanie pociągiem jest proste jak zarezerwowanie noclegu. Nie wymaga planowania z wyprzedzeniem, co sprzyja spontanicznym podróżom i wyjazdom last minute. Świetnie sprawdza się na krótkie weekendowe wypady typu city break, które często planujemy na kilka dni, a nawet godzin naprzód. Wybierając ten środek lokomocji, unikamy także czasochłonnej odprawy oraz tracenia czasu na formalności, których nie brakuje np. w przypadku podróżowania samolotem.
Aby wyruszyć w podróż wystarczy zarezerwować bilet za pomocą aplikacji mobilnej lub strony internetowej przewoźnika, opłacić go i gotowe. W dzisiejszych czasach nie musimy nawet go drukować, bo wystarczy okazać kod QR kontrolerowi i cieszyć się podróżowaniem.
Oczywiście bilety nadal możemy kupić także w tradycyjny sposób: w kasach biletowych lub biletomatach, które są dostępne na każdej większej stacji. Jest to swoisty ukłon w stronę seniorów oraz osób, które preferują kupować bilety w tradycyjnym papierowym wydaniu.
Po drugie: wygodne podróżowanie z dużym bagażem, psem i kotem
Pociągi od zawsze słyną z bardzo wyrozumiałej polityki bagażowej. W praktyce każdy podróżujący może mieć ze sobą całkiem sporo bagażu, którego wymiarów nikt nie kontroluje tak skrupulatnie, jak ma to miejsce np. na lotniskach. Dzięki temu osoby, które wyruszając w podróż, mają potrzebę zabrania ze sobą wszystkiego, co tylko może przydać się na miejscu, nie muszą aż tak dbać o wagę walizki.
Sporym atutem jest także możliwość zabrania na pokład pociągu ukochanego czworonoga. Mniejsze psy oraz koty możne przewozić w transporterze, a większe muszą być na smyczy i w kagańcu. Cena, jaką zapłacimy za ich przewóz, zależy od wybranego przewoźnika.
Po trzecie: restauracja w pociągu, czyli małe co nieco na zaspokojenie głodu
Podróżowanie bez zapasu jedzenia nie może się udać - zwłaszcza jeśli wyruszamy w dłuższą podróż. Często w czasie jazdy okazuje się jednak, że albo zjedliśmy już wszystkie zapasy, albo po prostu nie mamy ochoty na kolejne dostępne pod ręką ciasteczka czy kanapki. Polskie pociągi są przygotowane i na taką ewentualność, bo w wielu z nich znajduje się wagon restauracyjny Wars.
Podróżni mogą w nim zjeść smaczny i pożywny obiad, zamówić kawę i ciastko lub inną przekąskę. Zamówienie można złożyć poprzez aplikację i zostanie ono dostarczone prosto do naszego miejsca. W pociągach, w których nie ma wagonu restauracyjnego, również można zaopatrzyć się w smaczne co nieco. Kawa, herbata i przekąski są serwowane z wózka, z którym obsługa krąży po pociągu.
Po czwarte: internet, prąd, klimatyzacja - czy trzeba czegoś więcej?
Podróżowanie pociągiem z roku na rok staje się coraz wygodniejsze i lepiej dostosowane do potrzeb współczesnych turystów. Nikogo już nie dziwi Wi-Fi, dzięki któremu można oglądać ulubione seriale, słuchać muzyki z popularnych serwisów streamingowych czy nadrabiać zaległości w pracy.
Podczas podróży pociągiem niestraszna nam także rozładowana bateria w smartfonie, tablecie czy laptopie. W nowoczesnych wagonach przy każdym fotelu znajdują się gniazdka, za pomocą których naładujemy nasz sprzęt i zapewnimy sobie rozrywki na całą podróż. Sporym udogodnieniem bywa także klimatyzacja sprawiająca, że podróż przebiega w komfortowej atmosferze w nawet najbardziej upalne letnie dni.