Trwa ładowanie...

Podglądaj ptaki, zajrzyj w niedostępne na co dzień miejsca. Najmłodszy park narodowy w Polsce

Położony jest w województwie lubuskim. Został utworzony w 2001 r. w celu ochrony unikalnej fauny i flory w obrębie ujścia rzeki Warty do Odry. Jego symbolem jest gęś tundrowa, jeden z rzadkich ptaków bytujących na podmokłych terenach naszego kraju. Poznajcie najmłodszy park narodowy w Polsce.

Na terenie Parku Narodowego Ujście Warty żyją rzadkie gatunki ptakówNa terenie Parku Narodowego Ujście Warty żyją rzadkie gatunki ptakówŹródło: Adobe Stock, fot: Lukasz Barzowski
d4a08vr
d4a08vr

Ze względu na swoje położenie na unikatowym obszarze podmokłym, Park Narodowy Ujście Warty jest wyjątkowy nie tylko na skalę naszego kraju, lecz całej Europy. Z jego walorami przyrodniczymi i dostępnymi atrakcjami warto więc zapoznać się bliżej, zwłaszcza jeśli kochamy obserwować ptaki w ich naturalnym środowisku.

Park Narodowy Ujście Warty powstał z połączenia rezerwatu przyrody Słońsk oraz części Parku Krajobrazowego Ujście Warty. Jego łączna powierzchnia wynosi 8074 ha i obejmuje rozlewiska znajdujące się u ujścia rzeki Warty do Odry. Rozlewiska te powstały na skutek działalności rzeki Postomii. Siedziba dyrekcji parku znajduje się w miejscowości Chyrzyno, położonej w pobliżu Kostrzynia nad Odrą. Sam park mieści się natomiast na terenie gmin Kostrzyn nad Odrą, Słońsk, Górzyca oraz Witnica.

Ostoja rzadkich gatunków ptaków

Symbolem parku na początku była gęś zbożowa, którą następnie zastąpiła gęś tundrowa. Zmiana ta wynikła z ustalenia, że to właśnie ten gatunek stanowi ok. 90 proc. stad zalatujących do ujścia Warty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ukochane kierunki Polaków na wakacje

Głównym celem utworzenia parku narodowego była ochrona unikatowych na skalę europejską terenów podmokłych, a także łąk i pastwisk, stanowiących ważną ostoję dla ptactwa wodnego i błotnego. Na terenie parku odnotowano obecność ponad 245 gatunków ptaków. Aż 26 spośród z nich jest zagrożonych wyginięciem. Są to m.in. wodniczka, żuraw, rybitwa czarna i bączek.

d4a08vr

Wiele spośród ptaków pojawia się na terenie parku w przelotach. Są to m. in. gęsi gęgawy, gęsi tundrowe i gęsi zbożowe. Na terenie Parku Narodowego Ujście Warty znajduje się także największe w całym naszym kraju zimowisko łabędzia krzykliwego. Jak widać, ptactwo zamieszkujące i odwiedzające chronione tereny jest liczne i zróżnicowane. Oprócz możliwości jego zobaczenia, park oferuje także wiele innych atrakcji, które od lat przyciągają na jego teren turystów.

Bagniste tereny ujścia Warty bywają mroczne i niebezpieczne Adobe Stock
Bagniste tereny ujścia Warty bywają mroczne i niebezpieczneŹródło: Adobe Stock, fot: Picasa

Zwiedzanie Parku Narodowego Ujście Warty

Na terenie Parku Narodowego Ujście Warty wytyczone zostały ścieżki spacerowe i trasy przeznaczone zarówno dla turystów pieszych, jak i rowerzystów. Na miłośników bliskiego kontaktu z naturą czekają także ścieżki przyrodnicze, które pozwalają na bliższe zapoznanie się z unikalną fauną i florą tego najmłodszego parku narodowego w Polsce.

d4a08vr

Turyści podziwiać mogą rozległe łąki, turzycowiska i trzcinowiska. W czasie zwiedzania można także zobaczyć podmokłe lasy, charakterystyczne dla terenów dolin rzecznych. To właśnie tam swoje lęgowiska i siedliska posiadają ptaki – zarówno te na stałe obecne na tych terenach, jak i gatunki przylatujące na nie jedynie okresowo.

d4a08vr

Park Narodowy Ujście Warty obfituje także w punkty obserwacyjne, z których można podziwiać panoramę okolicy oraz podglądać ptaki podczas ich codziennego życia.

Ciekawostki w Ośrodku Muzealno-Edukacyjnym

Ważnym miejscem na mapie parku jest Ośrodek Muzealno-Edukacyjny Parku Narodowego Ujście Warty. Mieści się on w Słońsku, jednej z popularniejszych miejscowości turystycznych w tych okolicach, którą wielu przyjezdnych wybiera na miejsce swojego zakwaterowania.

W ośrodku można doświadczyć niezwykłego kontaktu z niedostępnymi miejscami poprzez multimedialne symulacje YouTube
W ośrodku można doświadczyć niezwykłego kontaktu z niedostępnymi miejscami poprzez multimedialne symulacjeŹródło: YouTube, fot: Ośrodek Muzealno-Edukacyjny

Ośrodek Muzealno-Edukacyjny Parku Narodowego Ujście Warty pełni funkcję lokalnego centrum edukacji. Otwarty w ubiegłym roku wzbudził zachwyt zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. To właśnie tu można dowiedzieć się wszystkiego, co istotne na tematów walorów przyrodniczych parku, a także wzbogacić swoją wiedzę o liczne ciekawostki związane z jego funkcjonowaniem.

d4a08vr

Prawdziwą gratką dla miłośników ptaków wydaje się multimedialna wystawa ornitologiczna, a także interaktywna, imponująca symulacja lotu balonem oraz rejsu łodzią po terenach zamkniętych dla turystów.

Wisienką na torcie jest natomiast wielkie akwarium, w którym można podziwiać występujące w Polsce gatunki ryb. Na prawie 900 m kw ośrodka znajduje się ponad 100 stanowisk edukacyjnych.

Wstęp do parku oraz ośrodka

Wstęp na trasy turystyczne i ścieżki na terenie Parku Narodowego "Ujście Warty" jest bezpłatny. Bilet wstępu na wieżę widokową w Chyrzynie kosztuje 4 zł (normalny) i 2 zł (ulgowy).

Płatne jest natomiast wejście do Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego w Słońsku. Bilet normalny kosztuje 20 zł, a ulgowy 12 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4a08vr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a08vr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj