Trwa ładowanie...

Pogoda. Wyż Brygida przyniesie diametralne zmiany

Już niedługo zostaną z nami temperatury powyżej 0 stopni C. Synoptycy zapowiadają diametralne zmiany. Nadciąga wyż Brigida. Już w weekend nawet -20 stopni w nocy, potem sypnie śniegiem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na południu Polski zima jak z bajki
Na południu Polski zima jak z bajki (East News)

Po raz kolejny pogoda próbuje uśpić naszą czujność sprowadzając ciepłe i atlantyckie powietrze z zachodu. W ostatnich dniach na termometrach jak na styczeń było ciepło. Zachód skąpany w ciepłej masie notował nawet 8 stopni na plusie, a i wschód, który do tej pory notował same minusy pokazał, że ciepło dotarło i tam.

W piątek rano IMGW wydał ostrzeżenia przed oblodzeniem w kilku województwach.

imgw

Zmiana pogody

Przed nami jednak diametralne zmiany. Już w weekend zima przypomni sobie, że mamy styczeń.

Slot

Objawi się to przede wszystkim spadająca temperaturą, ale także gdzieniegdzie opadami śniegu. Dziś nad Polską północną zaznaczy się strefa wilgoci związana z frontem atmosferycznym, który będzie przesuwał się nad pasem Pomorza oraz Kujawami przynosząc lokalnie umiarkowane i intensywne opady śniegu.

Około południa przelotny śnieg popada także na ziemi łódzkiej oraz na Podlasiu. Po przejściu frontu zaczniemy dostawać się pod wpływ ośrodka wyżowego o wdzięcznym imieniu Brigida. To za jego sprawą niebo (szczególnie wieczorami oraz porą nocną) wypogodzi się.

Temperatury nawet -20

Poza większą ilością rozpogodzeń pojawi się także zjawisko radiacji, a więc wypromieniowania ciepła, które doprowadzi do spadków temperatury do wartości ujemnych. Dzisiejszej nocy na południu Małopolski temperatura spadnie do –8 stopni. W górach termometry wskażą już wartości poniżej –10 stopni. Na Warmii, Mazurach oraz Podlasiu będzie około –5 stopni.

Slot

Najcieplej nad samym morzem. Tam od –2 stopni do 0. Weekend już mroźny w całej Polsce. Nocami wysoko w górach niewykluczone –20 stopni. Niedzielny poranek przyniesie mróz od –4 do –8 stopni przy niemal bezchmurnym niebie w woj. lubuskim, łódzkim oraz wielkopolskim.

Sypnie śniegiem

W Bieszczadach możliwy niewielki opad śniegu. Dalsze dni nie przyniosą znacznych zmian w pogodzie. Polska dostanie się pod wpływ kolejnego wyżu, który będzie zaciągał chłodne powietrze z północnego wschodu przynosząc niemal wszędzie całodobowy mróz.

Sytuację należy jednak bacznie obserwować. Jedna z wiązek prognostycznych ukazuje pojawienie się głębokiego niżu nad Morzem Śródziemnym, który może podesłać do nas znaczną ilość opadów śniegu. Miałoby się to stać około 23-24 Stycznia.

Sprawdź peognozę pogody na pogoda.wp.pl.

Slot

Podziel się opinią

Share


Slot