Pokazali zdjęcia z lasu. Natura potrafi zaskoczyć

Na facebookowym profilu Nadleśnictwa Koło opublikowano zdjęcia, które od razu przykuwają uwagę. Widać na nich małego, białego daniela. Takie umaszczenie u zwierząt to niezwykła rzadkość, spowodowana pewną mutacją.

Biały daniel to spora sensacja
Biały daniel to spora sensacja
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, Facebook @Nadleśnictwo Koło
oprac. NGU

"Spotkanie na terenie jednego z leśnictw. Natura może nas zadziwiać kolorami nie tylko liści, ale też zwierząt, których kolor różni się od tego naturalnego" - czytamy w jednym z ostatnich postów opublikowanych na Facebooku Nadleśnictwa Koło.

Daniel albinos

Zdjęcia, które opublikowano, przedstawiają małego, białego daniela. To niecodzienne spotkanie jest nie tylko rzadkim widokiem, ale także cenną lekcją o różnorodności, występującej w przyrodzie. Nie budzi zaskoczenia, że zwierzak był sam. Zdaniem specjalistów często bywa tak, że białe osobniki, przez swoją inność są wykluczane z grupy. Białe zwierzęta rzucają się w oczy z daleka, przez co łatwiej je namierzyć. To także kolejny powód, przez który są odpychane przez resztę.

Odpowiedzialna za białe umaszczenie zwierzęcia może być jedna mutacja - albinizm. "To genetyczna cecha, która wpływa bezpośrednio na produkcję melaniny, pigmentu odpowiedzialnego za kolor skóry, włosów i oczu - mała ilość melaniny lub jej brak przyczynia się do zmiany koloru skóry i futra na bardzo jasny lub po prostu biały" - tłumaczy Nadleśnictwo Koło. Osobnik posiadający tę cechę, zarówno człowiek, jak i zwierzę, nazywany jest albinosem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sytuacja jest poważna. "W niektórych miejscach w zasadzie plaży nie ma"

Z uwagi na brak lub małą ilość ochronnego pigmentu w skórze, albinosi są bardzo wrażliwi na działanie promieni słonecznych, szybko ulegają poparzeniu i reagują stanami zapalnymi skóry.

Przeciwieństwo albinizmu

Inną mutacją, która wpływa na zaskakujący kolor umaszczenia, jest melanizm. W przeciwieństwie do albinosów, osobniki posiadające tę cechę, charakteryzują się brunatnym lub czarnym zabarwieniem skóry lub jej wytworów, wynikającym ze zwiększonej zawartości melaniny.

Źródło: Facebook @Nadleśnictwo Koło

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)