Polacy pozazdrościli Hiszpanom. Tworzą szlak pielgrzymkowy na wzór Camino de Santiago

Polacy pozazdrościli Hiszpanom i chcą stworzyć swój własny szlak Camino de Santiago. Z tą różnicą, że zamiast wieść do określonego celu, lokalny szlak będzie raczej oprowadzał po najciekawszych zakątkach jednego z regionów. Sprawdźcie, jakie miejscowości znajdą się na pielgrzymkowej trasie.

Szlak Camino de Santiago wiedzie  do  Santiago de Compostela w zachodniej Hiszpanii
Szlak Camino de Santiago wiedzie do Santiago de Compostela w zachodniej Hiszpanii
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Jon Alkain Photos
oprac. KASW

06.02.2024 14:41

Stowarzyszenie Szlak Świętej Warmii, zrzeszające warmińskie miasta, gminy i powiaty, opracowuje pieszy szlak pielgrzymkowy przez tę krainę. Przewodniczący stowarzyszenia Andrzej Abako mówi, że chodzi o wypromowanie Warmii jako krainy historycznej.

- Chcemy wypromować Warmię jako krainę historyczną, promować jej atrakcje zarówno związane z zabytkami, jak i produktami, które wytwarzają lokalni rzemieślnicy -  Andrzej Abako, starosta olsztyński i zarazem przewodniczący stowarzyszenia.

Wzorują się na słynnym szlaku Camino de Santiago

Planowany pieszy szlak pielgrzymkowy przez Warmię jest wzorowany na słynnym w Europie szlaku Camino, który prowadzi do katedry w Santiago de Compostela w Galicji na terenie północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej, według podań, znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polski odcinek szlaku Camino przebiega m.in. przez Mazury i Warmię, ale szlak pieszy, nad którym pracuje Stowarzyszenie Miast, Gmin i Powiatów - Szlak Świętej Warmii, nie zawsze się z nim pokrywa.

Jednym z najważniejszych punktów na szlaku pielgrzymkowym będzie Gietrzwałd
Jednym z najważniejszych punktów na szlaku pielgrzymkowym będzie Gietrzwałd© Adobe Stock

Podczas spotkania branży turystycznej, które we wtorek odbyło się w Gietrzwałdzie, poinformowano, że pieszy odcinek szlaku wyznaczono już na terenie powiatu olsztyńskiego. Zaczyna się on w Świętej Lipce (historycznie to już Mazury) i wiedzie przez gminy: Reszel, Kolno, Jeziorany, Barczewo, Purda, Stawiguda, Olsztynek, Gietrzwałd i Dobre Miasto. Na trasie znalazły się m.in. gotyckie wiejskie kościoły, zamek biskupi w Reszlu czy sanktuaria, a także szereg kapliczek. Wytyczony odcinek szlaku kończy się we wsi Kochanówka w powiecie lidzbarskim.

- Mamy w planach wytyczenie tego szlaku pieszego przez kolejne powiaty leżące na Warmii - powiedział starosta.

Oznaczeń jeszcze nie ma

Nowy szlak nie jest jeszcze oznaczony w terenie. Gminy, przez które prowadzi, mają teraz analizować jego przebieg. Natomiast stowarzyszenie chce przygotować aplikację związaną ze zwiedzaniem Warmii i planuje, że uwzględni ona również nowy szlak.

- Z analiz wynika, że Gietrzwałd odwiedza rocznie milion pielgrzymów, którzy po zobaczeniu tego miejsca jadą dalej. Chcielibyśmy takich pielgrzymów zatrzymać na Warmii dłużej, choćby dwa, trzy dni - powiedział Abako.

Istniejące od trzech lat Stowarzyszenie Miast, Gmin i Powiatów - Szlak Świętej Warmii zrzesza samorządy leżące na Warmii. Jego partnerami są lokalni wytwórcy m.in. wyrobów kulinarnych czy rękodzieła.

Od wielu lat warmińskie samorządy podejmują działania promocyjne, by odróżnić się od otaczających tę krainę ze wschodu, południa i częściowo zachodu Mazur. Z przedstawionych na wtorkowym spotkaniu analiz wynika, że na Warmię przyjeżdżają turyści starsi niż ci odwiedzający Mazury.

Źródło artykułu:PAP
pielgrzymkawarmiaw podróży
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)