EgzotykaPolacy za granicą - gdzie rządzimy?

Polacy za granicą - gdzie rządzimy?

Polacy za granicą - gdzie rządzimy?
Źródło zdjęć: © Kyle Taylor, Dream It. Do It. Licencja Creative Commons, flickr.com

Według danych szacunkowych poza terytorium Polski mieszka do 21 milionów Polaków i osób pochodzenia polskiego. Gdzie jednak jest nas najwięcej w stosunku do rodowitych mieszkańców i innych emigrantów? Oto kraje, o których śmiało można mówić, że to tam rządzą Polacy.

Poza terytorium Polski mieszka do 21 milionów Polaków i osób pochodzenia polskiego. Gdzie jednak jest nas najwięcej w stosunku do rodowitych mieszkańców i innych emigrantów? Oto kraje, o których śmiało można mówić, że to tam rządzą Polacy.

Według raportu Wielokulturowego Centrum Informacyjnego w Reykjaviku Polacy stanowią trzy procent mieszkańców Islandii. Liczba obywateli innych państw osiadłych na wyspie na początku 2013 r. przekroczyła 21 tys. osób, co stanowi niemal siedem procent całej jej ludności. Spośród nich ponad 9300 kobiet i mężczyzn posiada polskie obywatelstwo. Polacy stanowią 44 proc. wszystkich cudzoziemców zamieszkujących Islandię. Największe skupiska naszych rodaków można znaleźć w Reykjanesbćr - 848 Polaków na 14137 mieszkańców (6 proc. populacji), Hafnarfjörđur - 850 na 26486 (3,21 proc.) i w Kópavogur - 845 na 31205 (2,71 proc.). W Reykjavíku na 118 814 mieszkańców ponad 3000 osób (2,55 proc. populacji) deklaruje narodowość polską. Procentowo najwięcej Polaków mieszka w Tálknafjarđarhreppur - aż 34 na 276 mieszkańców (12,3 proc.) to nasi rodacy.

at/if

1 / 5

Norwegia

Obraz
© air - Fotolia.com

W Norwegii (5 057 000 mieszkańców) mieszkają przedstawiciele 220 narodowości, a obcokrajowcy stanowią 12 proc. ludności - jest ich ponad 600 tys. Obecnie przebywa tam ponad 77 tys. osób posiadających polskie obywatelstwo, czyli 17 proc. wszystkich imigrantów. To czyni z Polaków najliczniejszą mniejszość narodową. Największe ośrodki polonijne to Oslo, Moss, Halden.

2 / 5

Irlandia

Obraz
© LenDog64, Licencja Creative Commons, flickr.com

Na Zielonej Wyspie według spisu przeprowadzonego pod koniec 2011 roku mieszka ok. 121 tys. Polaków i jest nas więcej niż Brytyjczyków - ok. 112 tys. Stanowimy 22 proc. wszystkich emigrantów w Irlandii (z ok. 550 tys.), a tym samym - najliczniejszą mniejszość narodową. W przybliżeniu połowa naszych rodaków mieszka w Dublinie. Inne skupiska Polonii to Cork, Limeric i Galway.

3 / 5

Litwa

Obraz
© meoita - Fotolia.com

Na Litwie ok. 200 tys. osób to Polacy (spis ludności z 2011 roku). Stanowią 6,7 proc. wszystkich mieszkańców kraju i są najliczniejszą mniejszością narodową. Nasi rodacy mieszkają głównie w Wilnie oraz w rejonach wileńskim, solecznickim, święciańskim i trockim.

4 / 5

Wielka Brytania

Obraz
© Phillie Casablanca, Licencja Creative Commons, flickr.com

Od momentu wstąpienia do Unii Europejskiej Polacy zaczęli szturmować Wyspy Brytyjskie. Według cenzusu z 2011 roku na terenie Wielkiej Brytanii mieszka ok. 700 tys. Polaków - ok. 579 tys. w Anglii i Walii i ok. 100 tys. w Szkocji. Po Hindusach stanowimy drugą największą mniejszość narodową według kraju urodzenia i pierwszą pod względem obcego obywatelstwa. Największe skupisko Polaków w Anglii znajduje się w Londynie - 123 tys. (na ok. 8 mln. mieszkańców). Inne miasta, w których mieszka najwięcej Polaków to Manchester i Birmingham. W Szkocji najwięcej imigrantów przebywa w okolicach Edynburga, Lothian, Glasgow i Iverness.

5 / 5

USA

Obraz
© snorpey, Licencja Creative Commons, flickr.com

Największa liczba Polaków mieszkająca poza granicami naszego kraju przebywa w USA. Ponad 10 milionów ludzi deklaruje pochodzenie polskie, z których ok. 1,1 mln mieszka w Chicago, a 250 tys. na co dzień używa języka polskiego. W Stanach Zjednoczonych, kraju, który stworzyli emigranci, należymy do jednej z wielu grup etnicznych, a do najliczniejszych należą Włosi, Niemcy, Rosjanie i Chińczycy.

at/if

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)