Polska riwiera. Nadbałtyckie perły Pomorza Zachodniego

Choć zabytków dookoła nie brakuje, największym bogactwem jest tu natura, zaskakująca różnorodnością barw i kształtów. Szerokie plaże ozdobione klifowym brzegiem przyciągają spragnionych słońca plażowiczów, a soczyście zielone lasy z wyznaczonymi ścieżkami rowerowymi, zwolenników aktywnego wypoczynku. Dziwnów, Kamień Pomorski, Międzywodzie, Pobierowo, Rewal tworzą niezwykle pięknie położony zakątek naszego kraju. Nadmorskie miejscowości nad Bałtykiem w letnich miesiącach tętnią życiem, a turyści wypełniają szczelnie pensjonaty, kwatery prywatne i kempingi. Latem bywają zatłoczone do bólu, choć wciąż zaliczać je można do najbardziej kameralnych wakacyjnych adresów nad Bałtykiem. W sezonie w niemal w każdej z nich organizowane są festyny i pikniki rodzinne i imprezy sportowe. Poza tym to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku.

Polska riwiera. Nadbałtyckie perły Pomorza Zachodniego
Źródło zdjęć: © Shutterstock/Heiko Kueverling

31.05.2016 | aktual.: 31.05.2016 17:51

Choć zabytków dookoła nie brakuje, największym bogactwem jest tu natura, zaskakująca różnorodnością barw i kształtów. Szerokie plaże, ozdobione klifowym brzegiem, przyciągają spragnionych słońca plażowiczów, a soczyście zielone lasy z wyznaczonymi ścieżkami rowerowymi - zwolenników aktywnego wypoczynku. Dziwnów, Kamień Pomorski, Międzywodzie, Pobierowo i Rewal tworzą niezwykle piękny zakątek naszego kraju. Nadmorskie miejscowości nad Bałtykiem w letnich miesiącach tętnią życiem, a turyści wypełniają szczelnie pensjonaty, kwatery prywatne i kempingi. Latem bywają zatłoczone do bólu, choć wciąż zaliczyć je można do najbardziej kameralnych wakacyjnych adresów nad Bałtykiem.

Dziwnów
To jedno z tych miejsc, gdzie latem wciąż spaceruje się po piasku, zamiast po gęsto rozłożonych kocach plażowiczów. Grzbietem piaszczystej wydmy biegnie zadbana promenada, jedna z wizytówek Dziwnowa. Kolejnym charakterystycznym punktem są miejscowe falochrony. Miejscowość jest położona częściowo na wyspie Wolin, którą ze stałym lądem łączą trzy mosty. Ten zwodzony jest ciekawą atrakcją dla pasażerów wycieczkowych statków pirackich i dla gapiów.

Ważnym punktem na mapie zachodniopomorskiego szlaku żeglarskiego jest tutejsza przystań, która wraz z portem jachtowym tworzy marinę Dziwnów. Może cumować w niej 30 jednostek, a do dyspozycji żeglarze mają pełną infrastrukturę socjalną i techniczną. Turyści mogą stąd wyruszyć w piracki rejs w morze lub przez Zalew Kamieński popłynąć do Kamienia Pomorskiego. Z przystani droga prowadzi do centrum. Od 2002 r., gdy odbył się w Dziwnowie I Festiwal Gwiazd Sportu, istnieje tu Aleja Gwiazd Sportu. Można przechadzać się nią po obu stronach traktu spacerowego, gdzie ustawione są postumenty z ponad 90 replikami medali najsłynniejszych olimpijczyków. Można tu też trafić do krainy Guliwera, czyli do Nadmorskiego Parku Miniatur, gdzie zgromadzono latarnie morskie polskiego wybrzeża, między którymi porusza się miniaturowy parowóz. Miejsce to zwiedzać można samodzielnie lub z przewodnikiem. W położonym kilkanaście kilometrów dalejDziwnówku znajdziemy niewielką stanicę wodną, w której można wypożyczyć kajaki
lub rowery wodne.

Kamień Pomorski
Ma wiele do zaoferowania i miłośnikom historii, i amatorom aktywnego wypoczynku. Można tu odkryć urokliwe zakątki, pozbyć się stresu i dobrze wypocząć. Można też podreperować zdrowie. Uzdrowisko tradycjami leczniczymi sięga XIX wieku, kiedy odkryto w tym rejonie źródła solankowe. Dziś pacjentom oferowana jest specjalistyczna pomoc przy schorzeniach narządów ruchu, układu krążenia, chorobach neurologicznych i reumatologicznych. To również idealne miejsce dla wodniaków, których do odwiedzenia Kamienia Pomorskiego zachęca nowoczesna marina na 240 miejsc. Jest jednym z największych tego rodzaju portów na południowym wybrzeżu Bałtyku. Kiedy pogoda zacznie płatać figle lub gdy po prostu leżenie na wygrzanym piasku przestanie sprawiać przyjemność, można w Kamieniu Pomorskim przejść się urokliwą trasą spacerową nadbrzeżem, od kładki koło molo do przystani żeglarskiej. W 2013 r. miasto przystąpiło do stowarzyszenia Europejski Szlak Gotyku Ceglanego. Na szlaku znamiona gotyku noszą przede wszystkim katedra, brama
i baszta Wolińska, ratusz, mury miejskie i mury osiedla katedralnego, a także pałac Biskupi i kościół pw. św. Mikołaja.

Międzywodzie
Leży we wschodniej części wyspy Wolin *na *Półwyspie Międzywodzkim, pomiędzy Bałtykiem a Zalewem Kamieńskim – stąd nazwa wsi. Jest azylem wakacyjnym, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Niewątpliwą jej zaletą jest fakt, iż temperatura morskich fal jest tu zazwyczaj wyższa niż w innych regionach polskiego wybrzeża. Miłośnicy morza i złotych plaż znajdą tu swój raj, choć równie dobrze w Międzywodziu poczują się wielbiciele sportów wodnych, wędkarstwa i czystych jezior. Jest tu też kilka ośrodków rehabilitacyjnych, głównie dla osób ze schorzeniami górnych dróg oddechowych i narządów ruchu. Chwilę wytchnienia znaleźć można w Bałtyckim Parku Edukacyjnym ze stanowiskami prezentującymi ciekawe informacje związane z Morzem Bałtyckim. Po zdobyciu odpowiedniej wiedzy najmłodsi uczestniczyć mogą w naradzie piratów lub przeżyć pirackie przygody, wymagające zręczności i sprytu (wstęp bezpłatny).

Pobierowo
Rybacka wioska ukryta w sosnowej głuszy jest idealnym miejscem na spokojny wypoczynek i dobrym adresem dla tych, którym nie w smak wakacyjna tandeta. Nadmorskie lasy tworzą tu dwa rozległe kompleksy wzdłuż wybrzeża. W Pobierowie (również w Rewalu) znajdziemy kompleksy sportowo-rekreacyjne - hale, boiska do piłki nożnej czy korty tenisowe. Turystyczne życie koncentruje się w centrum. W sezonie rozrywkę przynoszą festyny rodzinne, turnieje sportowe, koncerty. Dla letników przygotowano tu sporo miejsca. W Pobierowie znajduje się wiele ośrodków wczasowych i wypoczynkowych, kwater prywatnych, domków kempingowych pól namiotowych.

Rewal
Dawna osada rybacka, a dziś kameralna nadmorska miejscowość, atrakcyjna jest dla turystów w każdym wieku. Co na nich czeka? Niedaleko tarasu widokowego stoją dwie stalowe konstrukcje. To szkielety wielorybów. Rzeźby nawiązują do miejscowego podania, mówiącego, że setki lat temu na miejscowej plaży znaleziono ogromnego ssaka. W parku Wieloryba znajdują się cztery sekcje tematyczne, gdzie oko w oko stanąć można z groźnymi rekinami i wielorybami. To wyjątkowa atrakcja dla całej rodziny. Jest tu jeszcze Nadmorska Kolej Wąskotorowa, chluba całego Wybrzeża Rewalskiego. Odrestaurowana linia kolejowa kursuje na dwóch trasach, na odcinku pomiędzy Gryficami i Pogorzelicą. Wart uwagi jest również zrewitalizowany dworzec wąskotorówki, pochodzący z 1896 r., gdy kolej po raz pierwszy ruszyła w trasę. Wielbicieli odpoczynku na jednośladach zadowolą gminne wypożyczalnie rowerów _ Rewal Bike System _.

ml / wg

Źródło artykułu:WP Turystyka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (62)