Trwa ładowanie...
d1ho8uk

Ponad 200 ton złota na pokładzie. "Statek-skarb" odnaleziony

Rosyjski krążownik pancerny Dmitrij Donskoj, który zatonął ponad 100 lat temu, został odnaleziony w pobliżu południowokoreańskiej wyspy Ulleung-do. Statek przez lata rozpalał wyobraźnię poszukiwaczy skarbów. Na jego pokładzie ma się znajdować 200 ton złota.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Południowokoreańska firma ogłosiła, że odnalazła wrak rosyjskiego krążownika, na którego pokładzie ma znajdować się 200 ton złota
Południowokoreańska firma ogłosiła, że odnalazła wrak rosyjskiego krążownika, na którego pokładzie ma znajdować się 200 ton złota (Facebook.com / Wai Yan)
d1ho8uk

O znalezisku poinformowała firma Shinil Group, która na potwierdzenie swoich doniesień, pokazała nagranie z dna morza. Widać na nim szczątki statku z jego nazwą zapisaną cyrylicą. Podano również dokładne położenie wraku.

Facebook.com / Wai Yan

Dmitrij Donskoj brał udział w wojnie rosyjsko-japońskiej i został wysłany na Pacyfik. Uciekając przed japońską marynarką wojenną, krążownik został w końcu zatopiony po tym, jak jego załoga odmówiła poddania się. Statek zatonął 16 maja 1905 roku. Ale na dno poszło również 5,5 tysięcy skrzynek ze sztabkami i monetami, czyli ponad 200 ton złota. Skąd taka fortuna na wojennym okręcie? Historycy twierdzą, że Donskoj transportował żołd dla żołnierzy. 113 lat temu to była fortuna, a teraz z niektórych wyliczeń wynika, że to prawdziwy skarb wart ponad 130 miliardów dolarów, czyli prawie pół biliona złotych.

Pozostało zatem wydobyć wrak z głębin morza. Już na przełomie października i listopada ma się tym zająć międzynarodowa grupa złożona z pracowników Shinil Group oraz partnerów z Kanady, Wielkiej Brytanii oraz Chin.

d1ho8uk

A co z bezcennym znaleziskiem? Firma zapewnia że, połowa wartości odnalezionego skarbu trafi do Rosji. Natomiast 10 proc. ma zostać przekazane na rozwój turystyki na wyspie Ullung-do. Jak informuje "The Daily Telegraph" ma tu powstać muzeum poświęcone wojnie rosyjsko-japońskiej oraz samemu krążownikowi Dmitrij Donskoj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Cmentarzysko zapomnianych statków

d1ho8uk

Podziel się opinią

Share

d1ho8uk

d1ho8uk