Ponad 70 tys. osób już rusza. Fenomen na skalę światową
Sezon pielgrzymkowy w Polsce można uznać za rozpoczęty. W drogę na Jasną Górę ruszyli ułani Pielgrzymki Kawalerii Konnej, a 6 lipca wyjadą z Wrocławia rolkarze. Szczyt pątniczy przypadnie na sierpień. Na pielgrzymki można zapisywać się online.
04.07.2024 | aktual.: 04.07.2024 14:40
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wraz z wakacjami ruszył w Polsce ruch pielgrzymkowy. Jego szczyt co roku przypada na sierpień, kiedy świętowane są dwie duże uroczystości maryjne – 15 sierpnia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i 26 sierpnia – Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Większość pątników udaje się na Jasną Górę, która od XVII w. pozostaje centrum duchowym Kościoła katolickiego w Polsce.
Zapisy na pielgrzymki przez internet
Zapisy na pielgrzymki ruszyły w pierwszych dniach lipca. Chętni mogą to zrobić online, wchodząc na stronę internetową poszczególnych pielgrzymek.
Z danych biura prasowego Jasnej Góry wynika, że w 2023 r. do sanktuarium przybyło łącznie 3,6 mln pielgrzymów. Było to o 1,1 mln więcej niż w 2022 r., czyli tuż po pandemii, ale mniej niż przed lockdownem. W 2019 r. sanktuarium w Częstochowie nawiedziło blisko 4,4 mln pątników.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Światowy fenomen
Piesze pielgrzymowanie w Polsce ze względu na swoją skalę wciąż pozostaje światowym fenomenem. W 228 grupach w 2023 r. pieszo do Częstochowy przyszło 77,5 tys. pątników (w 2019 r. – 133 tys.).
Popularność w kraju zyskują jednak także pielgrzymki biegowe, rowerowe, rolkowe i indywidualne. W 2023 r. w 200 grupach rowerowych dotarło na Jasną Górę 8,6 tys. osób (2019 r. w 170 grupach – 11 tys. 250 osób), a w 17 pielgrzymkach biegowych – 475 osób (2019 r. było 15 grup – 413 osób).
W trasie pątniczego szlaku są już ułani Pielgrzymki Kawalerii Konnej. U Hetmanki Żołnierza Polskiego na Jasnej Górze kawalerzyści z Zaręb Kościelnych zameldują się 6 lipca. W dziesięć dni pokonają ponad czterysta kilometrów.
Z kolei pątnicy rolkowi do Częstochowy wyruszą z Wrocławia 6 lipca pod hasłem "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła". W cztery dni pokonają 221 km. Codziennie będą mieli do przejechania 4-6 odcinków po 10-15 km.
Ze stolicy rolkarze na Jasną Górę wyjadą 22 sierpnia. W pięć dni pokonają 270 km – dziennie 50-75 km. W ubiegłym roku na Jasną Górę przybyło 97 rolkarzy, a w 2019 – 181.
Rowerowa Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę rozpocznie się 18 lipca mszą w sanktuarium Błogosławionej Karoliny w Zabawie. Na miejsce pątnicy dotrą 21 lipca.
Ze stolicy pielgrzymi rowerowi wyjadą 22 sierpnia w święto Matki Bożej Królowej Świata z parafii św. Łukasza Ewangelisty na warszawskich Jelonkach.
Najdłuższa trasa w Polsce
Najwięcej – 645,6 km do pokonania będą mieli w Polsce uczestnicy 40. Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymki, którzy wychodzą z nadmorskiego Pustkowia od Bałtyckiego Krzyża Nadziei. Ci, którzy wyjdą ze Świnoujścia w 18 dni pokonają 633,5 km, a idący ze Szczecina przez 16 dni przemierzą 525,1 km.
25 lipca na Jasną Górę wyjdzie także 43. Piesza Pielgrzymka Kaszubska z Helu. W 19 dni wierni będę mieli do pokonania 638 km. Następnego dnia na pątniczy szlak z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni wyjdzie 40. Gdyńska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pokona ona 552 km. 28 lipca z bazyliki Mariackiej wyjdzie 42. Gdańska Piesza Pielgrzymka pod hasłem "Bądź mężny i mocny". Pątnicy przemierzą ok. 500 km.
Najstarsza pielgrzymka
Najstarszą w Polsce, zmierzającą na Jasną Górę, wędrówką jest pielgrzymka kaliska. Pątnicy z południa Wielkopolski wędrują nieprzerwanie od 1637 r. Jest jednak zapis o 30 lat starszy, który dokumentuje pielgrzymkę na Jasną Górę sodalistów z jezuickiego kolegium w Kaliszu w 1607 r.
Pierwsza w historii pielgrzymka z Warszawy wyszła w 1657 r. Była to Praska Pielgrzymka Piesza – jako dziękczynienie za śluby króla Jana Kazimierza. Wznowiona w 1984 r. po 67 latach przerwy, idzie inną trasą niż pozostałe pielgrzymki z Warszawy i nazywa się Praską Pielgrzymką Pieszą Pomocników Maryi Matki Kościoła. Pątnicy wychodzą z konkatedry Matki Bożej Zwycięskiej na stołecznym Kamionku 16 sierpnia, zmierzając na Jasną Górę na przypadającą 26 sierpnia uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.
Najdłużej – bez żadnej przerwy – ze stolicy wychodzi Warszawska Pielgrzymka Piesza, nazywana paulińską. Po raz pierwszy w 1717 r. w pielgrzymce pokutnej poszło 20 mężczyzn, aby prosić Boga o zatrzymanie epidemii dżumy. W tym roku jej uczestnicy wyjdą na Jasną Górę 6 sierpnia.
Z Warszawy wychodzi także Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych i Rodzin. W tym roku po raz 33. wyruszy 5 sierpnia o godz. 6 z sanktuarium św. Józefa Oblubieńca NMP na Kole. Jej trasa dostosowana jest do wózków inwalidzkich i dziecięcych.
Młodzież i służby mudurowe na trasie
Wśród młodzieży najbardziej znana jest jednak Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. Jej trasa liczy niemal 300 km i biegnie historycznym szlakiem sanktuariów maryjnych.
Czytaj także: Pokonują setki kilometrów na piechotę. "Swego czasu miałam 38 pęcherzy na obu stopach"
Na Jasną Górę idą także przedstawiciele służb mundurowych. - Wraz z Warszawską Akademicką Pielgrzymką Metropolitarną wojskowi idą w pełnym umundurowaniu. Obwiązuje ich także wojskowy regulamin – powiedział PAP ks. mjr Maksymilian Jezierski, kapelan Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki. Od wielu lat obok Polaków idą także żołnierze z krajów NATO, m.in z armii Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Litwy, Słowacji, a przed 24 lutego 2022 r. także z Ukrainy.
Z kolei Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków i ich Rodzin na Jasną Górę wychodzi ze stołecznego sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. W tym roku 5 sierpnia po raz 18. pójdzie razem z Warszawsko-Praską Pielgrzymką Pieszą.
Ilu jest piegrzymów?
Przed wybuchem pandemii na Jasną Górę przybywało co roku od 4 do 5 mln pielgrzymów, w tym ok. 200 tys. pieszych. W latach 80. i 90., kiedy pielgrzymki, zwłaszcza piesze, biły rekordy popularności, co roku do Częstochowy przybywało ok. 300 tys. pątników.
Poza jasnogórskim sanktuarium Polacy chętnie pielgrzymują także do sanktuariów lokalnych, np. do sanktuariów w Licheniu, na Górze św. Anny, w Niepokalanowie, w Piekarach Śląskich czy w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Czytaj także: Tysiące chasydów zjechały do polskiego miasta
Coraz większym zainteresowaniem w Polsce cieszy się także pielgrzymowanie indywidualne drogami jakubowymi. Przez kraj przebiega, jak podaje strona santiago.org.pl, 36 oznakowanych dróg jakubowych. Liczą łącznie ponad 7 tys. km.
Źródło: PAP