Trwa ładowanie...
dd0dllz

Port lotniczy Bukareszt-Baneasa (BBU)

Największe atrakcje
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Port lotniczy Bukareszt-Baneasa (BBU) usytuowany jest kilka kilometrów na północ od centrum Bukaresztu w dzielnicy o tej samej nazwie, na wysokości 91 metrów n.p.m. Nie licząc Portu Lotniczego Bukareszt-Otopeni (OTP), to główne cywilne lotnisko pasażerskie Rumunii.

Port lotniczy Bukareszt-Baneasa (BBU) – pobliskie miasta

Lotnisko Baneasa imienia Aurel Vlaicu jest w użyciu od 1909 roku. To najstarszy tego typu obiekt we wschodniej Europie. Jednocześnie znajduje się w top 5 najstarszych portów lotniczych na świecie.

Najbliżej jest z niego do pięknego i niedrogiego Bukaresztu, stolicy kraju. Autobusem linii 783 można dostać się także na pobliskie lotnisko Otopeni. Drogą krajową D1-N można wybrać się własnym bądź wynajętym samochodem na północny-zachód kraju, m.in. do Cluj lub Timisoara. Ze stacji kolejowej w mieście dotrzemy także do Salonik, Sofii oraz Stambułu.

Port lotniczy Bukareszt-Baneasa (BBU) – loty z Polski

Ten jedyny port lotniczy w Bukareszcie do 1965 roku był jeszcze do niedawna bazą tanich linii lotniczych. Od 2012 roku rolę tą przejął jednak Port Lotniczy Bukareszt-Otopeni (OTP). Baneasa jest obecnie obiektem stricte biznesowym, z obsługą lotów prywatnych oraz czarterowych. Bezpośrednie loty z Polski do Bukaresztu są więc niestety niedostępne, a ceny tych z przesiadkami (nawet 2 bądź 3 na terenie całej Europy) są bardzo wysokie i podróż jest naprawdę nieopłacalna czasowo.

Aby dostać się do Bukaresztu, najlepiej skorzystać z oferty pobliskiego lotniska Otopeni i wydać jedynie 330 złotych w promocji na bilet dla jednej osoby w obie strony. Transfer z lotniska Baneasa do centrum trwa od 10 do 40 minut.

Port lotniczy Bukareszt-Baneasa (BBU) – linie lotnicze i kierunki zagraniczne

W 2011 roku Port lotniczy Bukareszt-Baneasa (BBU) obsłużył niemal 2,4 miliona pasażerów. Można stąd polecieć m.in. do Alicante, Barcelony, Bari, Berlina, Bolonii, Brukseli, Budapesztu, Katanii, Dortmundu, Dublina, Eindhoven, Istambułu, Izmiru, Kolonii, Londynu, Madrytu, Malagi, Mediolanu, Neapolu, Nicei, Paryża, Pizy, Rzymu, Wenecji czy Turynu. Płynność ruchu lotniczego zapewniają takie linie lotnicze, jak Wizz Air, Germanwings, Blue Air, Carpatair, Tarom czy Pegasus Airlines.

Na terenie lotniska dostępny jest jedynie parking krótkoterminowy w cenie 4 złote za godzinę.

Adres i telefon kontaktowy Portu lotniczego Bukareszt-Baneasa (BBU):

Bucharest Baneasa Airport
Soseaua Bucuresti-Ploiesti Nr 40

Sector 1, code 013695

Bucharest, Romania

+40 21 2320020 +40 21 9371.

dd0dllz
Port lotniczy Bukareszt-Baneasa (BBU)
Czas lotu / jazdy samochodem

2 h 51 min / 17,5 h

Strefa czasowa

UTC±02:00

Waluta

lej (1 RON = 0,93 zł)

Godziny otwarcia

Całodobowe

Orientacyjna odległość

945 km w linii, prostej, 1 696 km samochodem, 1 704 km pociągiem

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dd0dllz
dd0dllz
dd0dllz