Trwa ładowanie...
dq0o9lq

Port lotniczy Kowno (KUN)

Największe atrakcje
Port lotniczy Kowno (KUN)
Kraj
Domena publiczna
Źródło: Domena publiczna

Port lotniczy Kowno znajduje się 14 kilometrów od centrum Kowna i jest drugim co do wielkości międzynarodowym lotniskiem Litwy.

Port lotniczy Kowno (KUN) – charakterystyka

Port lotniczy Kowno funkcjonuje od 1988 roku, a od 1991 roku uzyskał status lotniska międzynarodowego. Lotnisko w Kownie należy do spółki Kauno Aerouostas, a zarządza nim litewskie Ministerstwo Transportu i Komunikacji. Głównym przewoźnikiem portu lotniczego Kowno są linie lotnicze Ryanair, w 2011 roku zostało uznane przez czasopismo internetowe „anna.aero” za najszybciej rozwijające się lotnisko Europy w kategorii portów lotniczych przewożących mniej niż milion pasażerów rocznie.

W latach 2010–2015 lotnisko Kowno obsługiwało ok. 720–870 tysięcy pasażerów rocznie. Niemal 25 proc. osób przewijających się przez lotnisko pochodzi z Łotwy, Białorusi i Polski.

Port lotniczy Kowno (KUN) – komunikacja

Transfer z portu lotniczego Kowno do centrum miasta jest możliwy autobusem, samochodem lub taksówką.

Na lotnisku znajduje się parking krótkoterminowy (P2) i dwa długoterminowe (P1, P3), wypożyczalnia samochodów oraz hotel "Airhotel".

Port lotniczy Kowno (KUN) – pobliskie miasta

Około 25 kilometrów od portu lotniczego Kowno znajduje się niewielkie miasto Rumszyszki, gdzie można zwiedzić skansen o powierzchni 175 hektarów. Można też udać się do miejscowości Grabučiškės (15 km), która znajduje się w Regionalnym Parku Morza Kowieńskiego i jest znanym miejscem rekreacyjnym, leży nad Zalewem Koweńskim. Na terenie tego regionalnego parku znajduje się też Jałowcowa Dolina, czyli teren, gdzie rośnie jeden z najstarszych lasów jałowcowych Litwy – Arlaviškės, gdzie znajduje się taras widokowy, leży około 36 km od lotniska Kowno.

Port lotniczy Kowno znajduje się ok. 100 km od centrum Wilna, 53 km od Kiejdan, 85 km od Troków i 220 km od Kłajpedy nad morzem.

Port lotniczy Kowno (KUN) – loty z Polski

Nie ma bezpośrednich połączeń z Polski do portu lotniczego Kowno, jednak planowane są połączenia z Warszawy na sezon letni 2017 (lipiec i sierpień) w cenie od 300 zł, które trwają nieco ponad godzinę – obsługiwane będą przez linie lotnicze LOT. Można zdecydować się na lot z przesiadką (np. w Londynie czy Neapolu), który może kosztować od ok. 300 do 800 złotych w jedną stronę.

Port lotniczy Kowno (KUN) – loty międzynarodowe

Z portu lotniczego Kowno można dolecieć liniami Ryanair do Bristolu, Londynu, Dublina, Shannon i Kopenhagi. Linie Wizz Air latają do Alesund, Bergen, Stavanger, Eindhoven i Londynu. Przewoźnik Ryanair zapewnia też sezonowe loty do Hiszpanii (Alicante, Palma de Mallorca), Izraela (Eilat), Włoch (Neapol, Trapani), Grecji (Rodos), UK (Edynburg) i na Cypr (Pafos).

Od lipca 2017 roku mają odbywać się loty sezonowe do Helsinek, obsługiwane przez linie lotnicze Finnair, a także loty do Rosji (Moskwa-Wnukowo), obsługiwane przez UTair Aviation. Linie Norwegian Air Shuttle od lipca 2017 wprowadzają regularne loty do Kowna z portów lotniczych Oslo-Gardermoen (Norwegia) i Sztokholm-Arlanda (Szwecja).

Port lotniczy Kowno (KUN)
Czas lotu / jazdy samochodem

ok. 1 h (bezpośrednio) / 6 h

Strefa czasowa

UTC +2 / UTC +3

Waluta

Euro (1 euro = 4,20 zł)

Godziny otwarcia

lotnisko: 06:00 - 24:00
terminale: 00:00 - 24:00

Orientacyjna odległość

417 km; 353 km w linii prostej

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dq0o9lq
dq0o9lq
dq0o9lq