Trwa ładowanie...
d3382yk

Port lotniczy Tirana im. Matki Teresy - TIA

Największe atrakcje
Port lotniczy Tirana im. Matki Teresy - TIA
Region
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: Gertjan R. /

Port lotniczy Tirana im. Matki Teresy, znany też jako port lotniczy Rinas, jest lotniskiem międzynarodowy znajdującym się 17 km od Tirany, a także największym w Albanii.

Port lotniczy Tirana (Rinas) im. Matki Teresy (TIA) – informacje ogólne

Port lotniczy Tirana znajduje się w miejscowości Rinas, jest jednym z najbardziej ruchliwych lotnisk na Bałkanach, w 2016 roku obsłużyło 2,2 miliona pasażerów. Lotnisko Rinas zapewnia połączenia lotnicze przede wszystkim z Europą, obsługuje głównie linie lotnicze Albawings, Adria Airways, Mistral Air, Blue Panorama Airlines i Ernest Airlines.

Port lotniczy Tirana (Rinas) im. Matki Teresy (TIA) – pobliskie miasta

W odległości ok. 20 km na północ od portu lotniczego Rinas leży Kruja, w której znajdują się zamek z wieloma fortyfikacjami, a także muzea. Lotnisko Tirana znajduje się ok. 32 km od jednego z popularniejszych miejsc w okolicach stolicy Albanii – Durrës, czyli jednego z najstarszych portów w kraju, miasta z licznymi plażami i zabytkami, a dodatkowo otoczonego górami.

Dużo dalej, bo niemal 280 km na południe, znajduje się inne popularne nadmorskie miasto, Saranda, które leży niedaleko Butrint, miasteczka znajdującego się na liście UNESCO. Po przejechaniu około 130 km od lotniska na południowy wschód dotrzemy do Lin nad Jeziorem Ochrydzkim (dziedzictwo UNESCO), które jest jednym z najstarszych i najgłębszych jezior Europy, otoczone licznymi zabytkowymi budowlami.

Na północ od Rinas, w odległości ok 170 km, niedaleko granicy z Czarnogórą, znajduje się wioska Theth, która stanowi centrum Parku Narodowego Thethit.

Port lotniczy Tirana (Rinas) im. Matki Teresy (TIA) – loty z Polski

Z Polski dostępne są sezonowe bezpośrednie loty czarterowe do Tirany z Katowic i Warszawy (lotnisko Chopina), które obsługują linie lotnicze Small Planet Airlines i Travel Service Polska.

Do portu lotniczego Tirana można także dolecieć z przesiadkami – szczególnie korzystne są przesiadki w Budapeszcie, ponieważ stamtąd do Tirany latają tanie linie Wizz Air; ceny lotów mogą zaczynać się od ok. 400 zł, a trwać ok. 6 godzin. Loty innymi liniami lotniczymi często są droższe i cena w jedną stronę może wynosić 700–2000 zł, a nawet więcej.

Port lotniczy Tirana (Rinas) im. Matki Teresy (TIA) – kierunki międzynarodowe

Najpopularniejszym kierunkiem lotów z portu lotniczego Tirana są Włochy (Mediolan, Rzym, Piza, Bolonia) – ponad 850 tys. pasażerów w 2016 roku.

Bardzo popularne są też loty do Stambułu, Wiednia, Londynu, Aten i Frankfurtu. Poza licznymi połączeniami z Włochami, lotnisko Tirana posiada stałe połączenia z Niemcami, Turcją, Słowenią, Serbią i Węgrami. Sezonowo można też dolecieć z Rinas do Francji, Czech czy na Ukrainę.

Port lotniczy Tirana (Rinas) im. Matki Teresy (TIA) – komunikacja

Możliwy jest transfer z portu lotniczego Rinas do centrum Tirany autobusami Rinas Express, taksówkami lub wynajętymi samochodami.

Port lotniczy Tirana im. Matki Teresy - TIA
Czas lotu / jazdy samochodem

6 h (bezpośrednio) / 21 h

Strefa czasowa

CET (UTC+1) / CEST (UTC+2)

Waluta

lek albański (ALL) 100 LEK = ok. 3,09 PLN

Orientacyjna odległość

1 217 km (w linii prostej)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3382yk
d3382yk
d3382yk