Trwa ładowanie...
drlotva

Porto

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Miasto usytuowane jest na północy Portugalii, nad Oceanem Atlantyckim, u ujścia rzeki Duero.

Strefa czasowa:

UTC±00:00

Waluta:

euro (EUR)

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Porto to drugie co do wielkości miasto w Portugalii i dawna jej stolica. Znajduje się u ujścia rzeki Duero, którą od setek lat spływają z doliny Duero transporty wina Porto.

Porto – pogoda

Pogoda w Porto jest raczej deszczowa. Najwięcej opadów odnotowuje się od listopada do marca. Temperatura osiąga wtedy maksymalnie 12°C w dzień. Temperatury w Porto rosną w kwietniu, a latem sięgają nawet 30°C. Warto jednak pamiętać o silnym wietrze znad Oceanu Atlantyckiego, który ochładza powietrze.

Porto – kiedy lecieć?

Porto najlepiej zwiedzać od maja do września. Unikniemy wtedy ulewnych deszczy, a upały uprzyjemniać będą podmuchy bryzy znad oceanu.

Porto – zabytki i atrakcje

Porto to miasto o długiej tradycji i ciekawej zabudowie. Jego zabytkowe centrum zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W architekturze Porto dominuje szary kamień, ściany budynków są obielone lub wyłożone ozdobnymi płytkami (azulejos). Płytki te mogą mieć symetryczne wzory (na budynkach mieszkalnych) lub układać się w obrazy (na fasadach kościołów).

Będąc w Porto, warto zwiedzić:

  • dworzec São Bento – ze ścianami obłożonymi azulejos, które przedstawiają sceny historyczne ważne dla miasta i całej Portugalii,
  • Torre dos Clérigos – ex-libris miasta, wieża z punktem widokowym,
  • Ribeira – deptak wzdłuż rzeki Duero,
  • Kościół Św. Franciszka – wraz z muzeum i katakumbami,
  • Ponte Luís I – most z deptakiem i trakcją metra, łączący Porto z Vila Nova de Gaia gdzie znajdują się magazyny z winem (port. caves),
  • księgarnia Lello&Irmão – zabytkowa księgarnia z kawiarnią, jedna z inspiracji dla J.K. Rowling podczas pisania książek o Harrym Potterze,
  • Serralves – muzeum sztuki współczesnej z otaczającym je ogrodem, miejsce koncertów i festiwali.

Jedną z atrakcji Porto, szczególnie podczas roku akademickiego, są studenci noszący czarne garnitury/garsonki, białe koszule i czarne peleryny (port. capas), które zainspirowały J.K. Rowling podczas kreacji Hogwartu.

Porto – plaże

Plaże w Porto są krótkie i piaszczyste, ale usiane gęsto niewielkimi skałkami. Usytuowane są w dzielnicach Foz i Matosinhos.

Poczynając od północy, na wybrzeżu ciągną się: Praia Internacional, Praia do Homem do Leme, Praia do Molhe, Praia de Gondarém, Praia da Luz, Praia dos Ingleses, Praia do Ourigo, Praia do Carneiro i Praia das Pastoras.

Porto – jedzenie

Większość restauracji w Porto serwuje typowe dania portugalskie i lokalne. W ostatnim czasie pojawiło się wiele knajp z burgerami, pizzerii i restauracji chińskich, jednak wciąż najwięcej z nich to „tascas”, czyli lokale serwujące odpowiednik hiszpańskich tapas.

Lokale w Porto oferują dania portugalskie, takie jak canja de galinha (rosół), caldo verde (rodzaj kapuśniaku), a także dania z dorszem – bacalhau à Brás, bacalhau com natas czy bolinhos de bacalhau. W Porto popularna jest także wołowina, na przykład w wieloskładnikowym daniu cozida à portuguesa.

Jednak daniami typowymi dla Porto są:

  • tripas à moda do Porto – wywar mięsny z flakami cielęcymi, wołowymi i drobiowymi,
  • francesinha – kanapka w formie dania zawierająca chleb tostowy, różne rodzaje mięsa, w tym kiełbasę chouriço, oblana sosem na bazie piwa, posypana serem żółtym i zapiekana w piekarniku,
  • wino Porto (vinho do Porto) – winiak ze szczepów uprawianych w Dolinie Duero.
Porto
Przykładowe ceny

- kawa: 3 zł
- danie główne w restauracji: 45 zł
- bilet autobusowy: 7 zł
- bilet na metro: 5 – 15 zł w zależności od strefy
- taksówka: taryfa dzienna – 14 zł opłaty początkowej, 2 zł za km; taryfa nocna – 16 zł opłaty początkowej, 2,50 zł za km
- benzyna: 6 zł / litr

Komunikacja

Lotnisko Porto Sá Carneiro, sieć metra (Metro do Porto), autobusy (STCP i Resende Urbanos), tramwaje turystyczne (Elétricos STCP), taksówki Taxi Invicta, pociągi międzymaistowe (Comboios Suburbanos CP)

Orientacyjna odległość

3200 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drlotva
drlotva
drlotva