Trwa ładowanie...

Porto Moniz. Największa atrakcja wyspy wiecznej wiosny

Madera nie bez powodu nazywana jest wyspą wiecznej wiosny. Średnioroczne dobowe temperatury powietrza są tutaj bardzo przyjemne, a upały przekraczające 30 st. C to niezwykła rzadkość. Jedną z największych atrakcji jest Porto Moniz - miejsce, w którym znajdują się wulkaniczne baseny. To idealny moment, by je odwiedzić, bo wycieczki na Maderę można teraz kupić nawet o 2000 zł taniej.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Porto Moniz. Największa atrakcja wyspy wiecznej wiosny
Źródło: Facebook.com
d2m2ppy

Na północno-zachodnim wybrzeżu Madery znajduje się malowniczy region Porto Moniz z miejscowością o tej samej nazwie. Jego największą atrakcją turystyczną są naturalne lawowe baseny (Piscinas Naturais), usytuowane na nabrzeżu z pięknym widokiem na Ocean Atlantycki. Ten unikalny kompleks kąpielowy wyróżniony został prestiżowym certyfikatem Błękitnej Flagi.

Porto Moniz to oficjalnie kąpielisko miejskie z płatnym, ale tanim wstępem (1,5 euro od osoby za wejście na główny basen). Jest strzeżone przez ratowników, a na miejscu są prysznice, przebieralnie i łazienki. Można też skorzystać z usług hotelowych, oferty restauracji (która serwuje przepyszne potrawy rybne) oraz baru.

Obok basenów Porto Moniz znajduje się restauracja z niesamowitym widokiem na ocean Facebook.com
Obok basenów Porto Moniz znajduje się restauracja z niesamowitym widokiem na ocean Źródło: Facebook.com

Polecamy przyjazd do Porto Moniz w możliwie jak najwcześniejszych godzinach – zwłaszcza latem popołudniami robi się bowiem dosyć tłoczno. W końcu każdy chce skorzystać z takiego rarytasu, jak kąpiel w krystalicznie czystej wodzie basenów wulkanicznych. Oprócz głównych zbiorników wodnych są tutaj również nieco mniej oblegane niecki, oddalone od kąpieliska tuż przy restauracji.

d2m2ppy

Jak powstały baseny Porto Moniz? Międzyskalne wyżłobienia w dawnych kraterach naturalnie wydrążyła lawa wulkaniczna. Kąpiel w sporych nieckach umożliwia nieustannie przelewająca się nad ciemnymi głazami i wymieniająca się czysta, a niekiedy niezwykle wzburzona woda pochodzenia oceanicznego, której fale rozbijają się o brzegi. Całkowita powierzchnia kompleksu basenów wynosi ok. 3,8 tysiąca m kw.

Madera – pogoda na wyspie wiecznej wiosny

Madera charakteryzuje się klimatem subtropikalnym typu śródziemnomorskiego. Wiosna i lato trwają tutaj tak naprawdę przez cały rok. Średnia roczna dobowa temperatura na Maderze wynosi 19,6 st. C, przy czym najcieplejszymi miesiącami są sierpień i wrzesień z 23,2 st. C, najchłodniejszy natomiast jest okres od grudnia do kwietnia. Przeciętne temperatury w ciągu doby nie spadają jednak wówczas poniżej 16,6 st. C. W historii Madery nie zanotowano nigdy opadów śniegu ani mrozu na wybrzeżu, a rekordowo skrajne temperatury wahały się od 7,4 do 38,4 st. C.

Kąpielisko w Porto Moniz to główna atrakcja północnej Madery Facebook.com
Kąpielisko w Porto Moniz to główna atrakcja północnej Madery Źródło: Facebook.com

Temperatura wody w Oceanie Atlantyckim w Porto Moniz sięga maksymalnie 23,7 st. C we wrześniu, najniższa jest natomiast w marcu i wynosi 17,8 st. C. Kąpiel w spienionych wodach oceanu może czasem wydawać się mniej przyjemna ze względu na wiejące na Maderze wiatry, obniżające odczuwalną temperaturę powietrza oraz wody w kompleksie Porto Moniz. Z najcieplejszej wody skorzystamy w najmniejszych basenach, gdzie woda najszybciej się nagrzewa.

d2m2ppy

Ze względów bezpieczeństwa powierzchnie podwodne z gruntem, tuż przy zejściach do basenów Porto Moniz, pomalowano na biało. Wokół największego ze zbiorników wytyczono dodatkowo ograniczony skałkami rodzaj toru do pływania. Przelewające się przez skalne murki fale Oceanu Atlantyckiego stanowią atrakcję, zwiększającą wrażenia z kąpieli w chłodnej wodzie.

Do kompleksu basenów wulkanicznych Porto Moniz najlepiej jest jechać starą drogą od strony wioski Sao Vincente, która prowadzi wzdłuż klifów, zapewniając niezapomniane widoki na lagunę. W Sao Vincente wzniesiono imponującą Kaplicę Św. Wincentego. Jest tutaj również ciekawe centrum wulkanologiczne (bilet 8 euro), usytuowane w ogrodzie z miejscową roślinnością, ze spektakularnym zespołem jaskiń z podwodnymi jeziorami. Tamtejsze tereny porastają lasy wawrzynowe. W okolicznych skałach ukryte są także tunele oraz wodospady, dla których warto wysiąść z samochodu i zrobić niesamowite zdjęcia.

Na nabrzeżu znajdziemy również oceanarium (Aquario da Madeira) w budynku starej fortecy Forte Sao Joao Baptista z 1730 roku oraz Centrum Nauki i Życia (Life Sciences Centre). Właśnie Centro de Ciencia Viva (wejście kosztuje 5 euro) to centrum kulturalne kurortu Porto Moniz z licznymi wystawami naukowymi i grami interaktywnymi, ściśle współpracujące z podobnym obiektem w Lizbonie.

Wieczorna mgła nad kompleksem basenów w Porto Moniz Facebook.com
Wieczorna mgła nad kompleksem basenów w Porto Moniz Źródło: Facebook.com

Miejscowość Porto Moniz na Maderze żyje jednak przede wszystkim z turystów przyjeżdżających przez cały rok, aby skorzystać z uroków nadoceanicznego kąpieliska z wulkanicznymi basenami. Niedaleko stąd do afrykańskich wybrzeży oraz na Wyspy Kanaryjskie, a na Maderę można dostać się samolotem na lotnisko w Funchal, na południu wyspy, nieopodal stolicy - miasta Funchal. Według legendy to na Maderze po bitwie pod Warną zamieszkał król Władysław II Warneńczyk. Turystyka kwitnie tu od początku XX wieku, czyli od kiedy zamożni podróżnicy z północy Europy wzięli Maderę za cel zimowych wycieczek. Najsłynniejszą postacią pochodzącą z Madery jest piłkarz Cristiano Ronaldo.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Gdzie wypocząć?

Na południowo-wschodnim wybrzeżu Madery, w Canico de Baixo, znajduje się hotel Rocamar & Royal Orchid. Szczególnie imponująca jest jego lokalizacja: obiekt zbudowano bowiem na szczycie stromego klifu naoceanicznego, co gwarantuje wspaniałe widoki na Ocean Atlantycki przez cały rok. Hotel dysponuje dodatkowo prywatnymi, kaskadowymi tarasami z basenami, które położeniem do złudzenia przypominają wulkaniczne baseny Porto Moniz. Publiczna, kamienista plaża Reis Magos oddalona jest stąd o około 800 m, a do miejscowości Funchal mamy z Canico 11 km.

Kolejnym ciekawym hotelem tuż przy plaży jest typowo miejski Melia Madeira Mare Resort w Funchal, do którego dostaniemy się z lotniska Chopina w Warszawie. Po pokonaniu 50 m schodkami w dół oczom gości ukazuje się mała kamienista plaża publiczna (niestety bez serwisu plażowego). Baseny zewnętrzny oraz wewnętrzny i hotelowe SPA zasługują na szczególną pochwałę, doceniane są również posiłki i napoje w opcji all inclusive.

Przy największej plaży w Funchal znajdziemy hotel Pestana Bay & Gardens, z ładnym basenem, ofertą sportową i widokiem na pobliskie klify Cabo Girao. W cenie wycieczki na Maderę przeloty, transfery z niedalekiego lotniska oraz 10 dni pobytu z opcją all inclusive.

Madera – last minute w Portugalii

Polecamy hotel Estalagem Do Mar w miejscowości Sao Vincente, nieopodal Porto Moniz. W cenie wakacji na Maderze przeloty z portu lotniczego w Katowicach oraz tydzień wypoczynku nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego z dwoma posiłkami dziennie. Koniec października to idealny okres na urlop w Portugalii, zwłaszcza, że koszt oferty jest niezwykle atrakcyjny.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Na wschodnim wybrzeżu Madery wyróżnia się miejscowość Machico, a tam Hotel Dom Pedro Madeira Ocean Beach (ex. Baia). Położony jest na brzegu oceanu, a z okien roztacza się piękny widok na góry, zatokę oraz miasteczko. Pobliska plaża charakteryzuje się obecnością białego piasku, przywiezionego aż z Maroko, co jest rzadkością na wyspie. Tania oferta obejmuje przeloty i tygodniowe zakwaterowanie z dwoma posiłkami dziennie.

Blisko lotniska na Maderze, w Santa Cruz, można wypocząć w Vila Gale Santa Cruz, luksusowym obiekcie hotelowym. Bardzo tanie all inclusive w październiku (rabat wynosi aż 2000 zł!) dodatkowo uatrakcyjnia widok na wyspy Desertas, bliskość publicznej plaży Praia das Palmeiras, a także możliwość dobrej komunikacji po okolicy. Chwalona jest również hotelowa kuchnia oraz cicha lokalizacja tego ładnie położonego, kameralnego obiektu.

Portugalia zachwyca:

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2m2ppy

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2m2ppy
d2m2ppy