"Poszukiwacze zaginionej prawdy". Tajemnice Podborska i Templewa
W Polsce w rejonach Podborska i Templewa były przechowywane radzieckie ładunki atomowe o ogromnej mocy. Czy za czasów PRL-u opracowywano w Polsce koncepcje budowy własnego arsenału jądrowego? Czy śmierć profesora Kaliskiego, który nad tym pracował była na pewno nieszczęśliwym wypadkiem? Odpowiedzi na te pytania poznają widzowie oglądając kolejny odcinek nowego programu "Poszukiwacze zaginionej prawdy" na kanale HISTORY.
Niezaprzeczalnym faktem jest, że w magazynach w rejonach Podborska i Templewa były przechowywane w radzieckie ładunki atomowe o ogromnej mocy. Od tych miejsc rozpoczniemy naszą wędrówkę.
Bardziej zagadkową kwestią jaką poruszymy jest to, czy za czasów PRL-u opracowywano w Polsce koncepcje budowy własnego arsenału jądrowego. Inicjatorem i ojcem tego projektu miał być prof. Sylwester Kaliski, wybitny naukowiec - postać niezwykle ciekawa i nietuzinkowa. Do jego głównych osiągnięć należało opracowanie laserowej syntezy termojądrowej, która stanowi kluczowy element tej opowieści.
Czy były to prace zmierzające do opracowania metody pozyskiwania taniego źródła energii, czy też próby uzyskania bomby termojądrowej? Zaawansowane prace nad tą metodą, odbywające się przy dużym poparciu I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka przerywa tajemnicza śmierć Sylwestra Kaliskiego w wypadku samochodowym. Pojawiają się teorie spiskowe, że był to zamach zaplanowany przez KGB.
W nowym odcinku programu "Poszukiwacze zaginionej prawdy" spotkamy się z naukowcami, badaczami i teoretykami z tej dziedziny, a także z synem słynnego profesora Kaliskiego, aby znaleźć odpowiedzi na postawione w odcinku pytania.
Kolejny odcinek programu "Poszukiwacze zaginionej prawdy" już w najbliższy poniedziałek o godz. 22:30 na kanale HISTORY a powtórkę w weekend o 13.