Trwa ładowanie...

Powitanie na szlaku może wywołać konsternację. Skąd wziął się ten zwyczaj?

Powitanie na szlaku - czyli "dzień dobry" albo "cześć" - wypowiedziane przez obcą osobę może wywołać u niektórych konsternację. To jednak stary zwyczaj, który przetrwał do dziś. Tłumaczymy skąd się wziął i dlaczego warto witać się z nieznajomymi podczas górskich wędrówek.

Share
Ciekawy zwyczaj pozdrawiania się na szlaku. Skąd się wziął i co oznacza?Ciekawy zwyczaj pozdrawiania się na szlaku. Skąd się wziął i co oznacza?Źródło: Adobe Stock, fot: ©Studio Romantic - stock.adobe.com
d3mpnmr

Dawniej zdobywanie górskich szczytów nie było tak bezpieczne jak obecnie. Wszystko za sprawą braku wyznaczonych szlaków czy niewielkiej liczby podróżników, jaką można było minąć po drodze. Wiązało się to z mniejszą szansą na udzielenie lub wezwanie pomocy w razie wypadku czy problemów zdrowotnych.

Powitanie na szlaku. Skąd wziął się ten zwyczaj?

Na temat zwyczaju pozdrawiania innych na szlaku krążą różne teorie, ale obie opierają się na trosce o drugiego człowieka.

d3mpnmr

Pierwsza mówi o tym, że wypowiedzenie "dzień dobry" było dobrym życzeniem kierowanym do drugiego człowieka, aby jego wędrówka była udana, a cel bezpiecznie osiągnięty.

Natomiast druga była formą zbierania informacji na temat spotkanej osoby. Wypowiedzenie "dzień dobry" lub "cześć" mogło wiele powiedzieć o mijającym nas człowieku. Z głosu można wywnioskować czy osoba jest zdyszana, zmęczona albo pozbawiona energii. Dzięki temu mamy możliwość sprawdzić, czy ten ktoś nie potrzebuje naszej pomocy.

"Kiedy po raz pierwszy wybrałam się w wyższe partie Tatr, zaskoczyło mnie to, że wszyscy się ze sobą witają. Początkowo zupełnie nie wiedziałam, o co chodzi. Dopiero po jakimś czasie znajomi uświadomili mnie, że to taki górski zwyczaj. Myślę, że dużo osób może czuć konsternację słysząc takie powitania" - powiedziała nam jedna z turystek.

Powitanie na dobry nastrój

Zwyczaj witania i pozdrawiania się na szlaku nie jest tak żywy jak kiedyś. Jednak warto go znać i kultywować - może sprawić, że będąc kiedy ktoś się z nami przywita, nie poczujemy się niezręcznie czy nie weźmiemy pozdrawiającego nas turysty za wariata. Poza tym jest to miły gest, który może poprawić nastrój niejednemu podróżnikowi.

d3mpnmr

Źródło: turysci.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Beskidzkie lasy pod okiem policyjnego drona. Jesienna akcja służb

d3mpnmr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mpnmr