Powstał Regionalny Trójstyk Transgraniczny. Co się zmieni?
Z uchwały przyjętej przez Sejmik Województwa Śląskiego na ostatniej, grudniowej sesji wynika, że na trójstyku granic Polski, Czech i Słowacji powstanie tzw. Regionalny Trójkąt Transgraniczny.
Od ponad 20 lat, regiony z trójstyku granic Polski, Czech i Słowacji współpracowały przede wszystkim na gruncie umów dwustronnych. Teraz uzgodniły wspólne oświadczenie o współpracy, które m.in. na ostatniej, grudniowej sesji przyjął Sejmik Województwa Śląskiego.
W uzasadnieniu tej uchwały wskazano, że "na szczeblu regionalnym na wzór Regionalnego Trójkąta Weimarskiego powstanie tzw. Regionalny Trójkąt Transgraniczny - z inicjatywy regionów (…)". "W tej formule przewiduje się trójstronną współpracę w takich obszarach, jak: gospodarka, spotkania ekspertów, promocja regionów, m.in. organizowanie wspólnych wydarzeń" - wyjaśniono.
Regionalny Trójkąt Transgraniczny
Za priorytetowe uznano trójstronną współpracę w zakresie gospodarki. Istotna dla sąsiadujących regionów jest także ich trójstronna promocja, tj. organizowanie wspólnych wydarzeń, m.in. turystycznych, sportowych, kulturalnych, społecznych czy edukacyjnych, spotkań oraz wymian w ramach urzędów/instytucji samorządowych, które posłużą rozwojowi i promocji regionów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyjątkowe miejsce u naszych sąsiadów. Ma niepowtarzalny klimat
Projekty w tych obszarach współpracy mają być realizowane corocznie, naprzemiennie na terytorium jednego z regionów partnerskich. Każdy z regionów partnerskich ma przygotować program operacyjny dla projektu współpracy, za którego realizację w danym roku odpowiada, uzyskując dla niego akceptację pozostałych regionów.
Ponadto strony zobowiązują się też każdego roku do ustalania wspólnego rocznego programu. Zakres współpracy w priorytetowych obszarach może zostać poszerzony. Oświadczenie zostaje zawarte na okres trzech lat i ulega jednokrotnie automatycznemu przedłużeniu na kolejne trzy lata.
Współpraca z sąsiadami
Prócz umów dwustronnych, polskie województwo śląskie, województwo Opolskie oraz Kraj Morawsko-Śląski i Kraj Żyliński od dekady współpracują też w ramach Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej (EUWT). Wspólnie realizują w nim projekty w zakresie m.in. jakości powietrza (Air Tritia) czy transportu (Trans Tritia).