Powstanie Titanic II. Replika słynnego wycieczkowca będzie bliska oryginału
Po ponad 100 latach od najtragiczniejszej w dziejach katastrofy morskiej, budowany jest na wzór słynnego wycieczkowca _ Titanic II _. Nowy statek będzie niemal idealną jego kopią. Na 9 piętrach powstanie 840 kabin, zaś na pokład wejdzie 2400 pasażerów oraz 900 członków załogi. Dziewiczy rejs z Chin do Dubaju zaplanowano na 2018 r.
Po ponad 100 latach od jednej z najtragiczniejszej w dziejach katastrofy morskiej, budowany jest na wzór słynnego wycieczkowca _ Titanic II _. Nowy statek będzie niemal idealną jego kopią. Na 9 piętrach powstanie 840 kabin, zaś na pokład wejdzie 2400 pasażerów oraz 900 członków załogi. Dziewiczy rejs z Chin do Dubaju zaplanowano na 2018 r.
Oryginalny Titanic był największym i najbardziej luksusowym statkiem pasażerskim na świecie, gdy 15 kwietnia 1912 r. zatonął na północnym Atlantyku po zderzeniu z górą lodową. Zginęło wtedy ponad 1,5 tys. ludzi. Słynny australijski milioner Clive Palmer od lat marzył, by stworzyć replikę słynnego transatlantyka. Inwestycja przewoźnika _ Blue Star Line _ jest obecnie realizowana w chińskiej stoczni CSC Jinling Shipyard. Czy nowy statek będzie również "niezatapialny"?
wg
Titanic II
*Titanic II *ma być identyczny jak Titanic I, jednak tworzony zgodnie z obecnymi standardami bezpieczeństwa. Fińska firma _ Deltamarin _, która ma bogate doświadczenie w tworzeniu planów ogromnych wycieczkowców zapewnia, że nowy wycieczkowiec będzie "najbezpieczniejszym statkiem na świecie". Zgodnie ze współczesnymi standardami, będzie posiadać więcej miejsc w szalupach niż maksymalna liczba osób na pokładzie, a także dodatkowe drogi ewakuacyjne. Koszt inwestycji ma sięgać 1,17 mld dolarów (4,6 mld złotych).
Titanic II
Oryginalny Titanic był największym statkiem świata. Nowy, o długości 270 m i 53 m wysokości, będzie tych samych rozmiarów. Porównując go do obecnych jednostek, z pewnością nie będzie należał do czołówki gigantów, które są ok. 100 metrów dłuższe. Zabierze też na pokład o połowę mniej pasażerów w porównaniu do największych konkurentów. Jednak jak podkreśla Clive Palmer, jego nowy "nabytek" będzie przede wszystkim wyróżniać się spośród współczesnych rejsowców wspaniałym stylem, oddającym klimat minionych czasów.
Titanic II
Statek będzie przyciągać bogatym wnętrzem, wiernie oddającym styl pierwszego Titanica. Zostanie także zachowany ścisły podział na klasy i pasażerowie, którzy wykupią tańsze bilety, nie będą mieli wstępu do luksusowych części jednostki, podobnie jak miało to miejsce w przeszłości. Ceny biletów jeszcze nie są znane, jednak już teraz jest wielu chętnych na pierwszy rejs z Chin do Dubaju.
Historia Titanica
Jaka jest historia pierwszego Titanica? Budowa niezatapialnego statku rozpoczęła się 31 marca 1909 roku. Po trzech latach, 2 kwietnia 1912 roku, transatlantyk opuścił stocznię w Belfaście, by 10 kwietnia wyruszyć w swój dziewiczy rejs z Southampton w Anglii do Nowego Jorku. Jednak już 14 kwietnia, 460 kilometrów od wybrzeży Nowej Fundlandii, doszło do największej w dziejach katastrofy morskiej. O godzinie 22:40 Titanic uderzył w górę lodową, a kilka godzin później znalazł się pod wodami Atlantyku. W wyniku wypadku zginęło ponad 1500 osób, przeżyło zaś ok. 700.
Muzeum Titanic Belfast, Wielka Brytania
By uhonorować zarówno konstruktorów, jak i ofiary katastrofy, w 2012 r. powstało muzeum _ Titanic Belfast _. Bryła muzeum składa się z czterech dziobów statku, wznoszących się na wysokość ponad 27 metrów. Fasadę obiektu tworzy 3000 oksydowanych srebrem aluminiowych tarcz, których urok wzmacniają baseny z wodą otaczające podstawę budynku. Zwiedzający mogą tam poznać historię jednostki - na 9 interaktywnych ekspozycjach zaprezentowane są dzieje statku. Zrekonstruowano nie tylko pełnowymiarowe sale balowe i restauracje, ale także kabiny I, II i III klasy. W muzeum zwiedzający mogą zapoznać się z projekcjami 3D oraz symulatorem stoczni, w której budowano Titanica.
W Warszawie będzie możliwość obejrzenia przedmiotów z wraku Titanica
Na wystawie w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie zostanie zaprezentowanych ponad 200 obiektów wydobytych z zatopionego Titanica. Dziecięce buciki, oryginalny serwis stołowy, pocztówka napisana przez pasażera trzeciej klasy o luksusie na statku, prywatne zdjęcia podróżnych, dziennik prowadzony na bieżąco aż do dnia katastrofy - to tylko niektóre z eksponatów, które będzie można oglądać. Część przedmiotów została podarowana przez spadkobierców osób, które przeżyły katastrofę - były talizmanami trzymanymi przez lata "na szczęście".
Wystawa odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w dniach 8 kwietnia - 9 października, otwarta będzie codziennie w godzinach od 9:00 do 20:00.
Więcej informacji o wystawie i sprzedaż biletów na www.wystawatitanic.com.pl.
wg