WP

Przełom w archeologii. Odnaleziono najstarszy statek świata

Tureccy archeolodzy znaleźli wrak statku handlowego, który może być najstarszym na świecie. Pochodzi z epoki brązu i liczy sobie ponad 3600 lat. Znaleziono go u wybrzeży południowej prowincji Antalya w Turcji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Może to być najstarszy wrak statku handlowego na świecie
Może to być najstarszy wrak statku handlowego na świecie (Facebook.com)
WP

Szacuje się, że statek pochodzi sprzed 1600 r. p.n.e. Jest on długi na 14 m i został znaleziony na głebokości 50 m. W środku znajdowało się 1,5 tony kruszczu miedzianego. Artefakty, które zostaną usunięte z wraku mają zostać umieszczone w muzeum w dzielnicy Kemer, które tym samym stanie się "centrum archeologii podwodnej”.

Gubernator Münir Karaloğlu opisał to odkrycie jako przełomowe w dziedzinie archeologii podwodnej, a znalezisko nazwał nie tylko "Wrakiem Zachodniej Antalyi”, ale również "Göbekli Tepe” podwodnego świata. To stanowisko archeologiczne, w którym mieści się najstarsza znana świątynia w historii ludzkości.

WP

Naukowcy ustalili, że wrak był jednym ze statków handlowych z XVI w p.n e. Liczba kruszców, które transportował została określona za pomocą trójwymiarowych skanów, uzyskanych za pomocą pomiarów sonarowych i mozaiki fotograficznej.

Wstępne badania wykazały, że sztaby zostały zabrane z kopalń zlokalizowanych na Cyprze i uformowane w XV lub XVI w. p.n.e. i miały zostać przetransportowane do wybrzeży Morza Egejskiego. Archeolodzy przypuszczają, że przyczyną zatonięcia statku mogła być burza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP

Zobacz też: Po 75 latach wydobyto wrak statku

WP
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP