ycipk-4axgjn

Przełom w archeologii. Odnaleziono najstarszy statek świata

Tureccy archeolodzy znaleźli wrak statku handlowego, który może być najstarszym na świecie. Pochodzi z epoki brązu i liczy sobie ponad 3600 lat. Znaleziono go u wybrzeży południowej prowincji Antalya w Turcji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Może to być najstarszy wrak statku handlowego na świecie
Może to być najstarszy wrak statku handlowego na świecie (Facebook.com)
ycipk-4axgjn

Szacuje się, że statek pochodzi sprzed 1600 r. p.n.e. Jest on długi na 14 m i został znaleziony na głebokości 50 m. W środku znajdowało się 1,5 tony kruszczu miedzianego. Artefakty, które zostaną usunięte z wraku mają zostać umieszczone w muzeum w dzielnicy Kemer, które tym samym stanie się "centrum archeologii podwodnej”.

Gubernator Münir Karaloğlu opisał to odkrycie jako przełomowe w dziedzinie archeologii podwodnej, a znalezisko nazwał nie tylko "Wrakiem Zachodniej Antalyi”, ale również "Göbekli Tepe” podwodnego świata. To stanowisko archeologiczne, w którym mieści się najstarsza znana świątynia w historii ludzkości.

ycipk-4axgjn

Naukowcy ustalili, że wrak był jednym ze statków handlowych z XVI w p.n e. Liczba kruszców, które transportował została określona za pomocą trójwymiarowych skanów, uzyskanych za pomocą pomiarów sonarowych i mozaiki fotograficznej.

Wstępne badania wykazały, że sztaby zostały zabrane z kopalń zlokalizowanych na Cyprze i uformowane w XV lub XVI w. p.n.e. i miały zostać przetransportowane do wybrzeży Morza Egejskiego. Archeolodzy przypuszczają, że przyczyną zatonięcia statku mogła być burza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-4axgjn

Zobacz też: Po 75 latach wydobyto wrak statku

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4axgjn

ycipk-4axgjn
ycipk-4axgjn