Rajskie miejsce na Bałkanach. Kiedyś było dostępne tylko dla elit
Poza wspaniałymi plażami, Albania kusi miastami z licznymi zabytkami, a także wyjątkowymi cudami natury. Przedstawiamy dziś jeden z nich - krainę niezwykłych źródeł Syri i Kalter. Atrakcja znajduje się na południu kraju, w pobliżu miejscowości Saranda, leżącej nad Morzem Jońskim, niedaleko granicy z Grecją.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Syri i Kalter, bardziej znane jako Blue Eye (Błękitne Oko), kryje się w zachodniej części łańcucha górskiego Mali i Gjerë i stanowi jeden z ważnych dopływów rzeki Bistricy.
Blue Eye w Albanii - wycieczkowy hit
Woda w centralnej części źródła ma ciemniejszy, prawie granatowy kolor i tym samym przypomina tęczówkę. Przy brzegach zbiornik jest natomiast płytki, więc ma o wiele jaśniejsza barwę, niczym białko. Syri i Kalter widziane z góry rzeczywiście przypomina więc niebieskie oko.
To świetny cel wycieczek z okolic Sarandy. - Blue Eye to jedno z najpopularniejszych miejsc w okolicy, co widać po liczbie uczestników naszych wycieczek - przyznaje Eryk Radek z biura podróży Gjirokastrapl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Jeden z najtańszych kierunków na urlop w Europie. "All inclusive tu nie istnieje"
Ostatnio na jednej z facebookowych grup na temat wyjazdów do Albanii nawiązała się dyskusja na temat tego, czy w tym wyjątkowym miejscu można się kąpać.
- Nie ma zakazu kąpieli, a w rzece są nawet miejsca, gdzie można wejść bezpiecznie i się kąpać. Jest zakaz skoków z podestu do źródła. Na terenie Blue Eye jest ochrona, która pilnuje, by tak się nie działo - wyjaśnia Eryk Radek.
Blue Eye - kiedyś tylko dla elit
Co ciekawe, niegdyś Syri i Kalter było zamknięte dla zwiedzających, a dostęp do atrakcji miała wyłącznie komunistyczna elita. Enver Hodża, przywódca Albanii w latach 1945-85 oraz pierwszy sekretarz komunistycznej Albańskiej Partii Pracy, traktował ją jako własność prywatną i zapraszał tu jedynie swoich honorowych gości.
Dziś cud natury może podziwiać każdy - Albańczycy chętnie przyjeżdżają tu na całodzienny piknik, turyści odwiedzają restaurację położoną tuż nad jednym z 18 źródeł.
Choć kąpiel w rzece jest dozwolona, decydują się na nią wyłącznie odważni. Średnia temperatura rajskiego źródła wynosi jedynie 10 st. C i sprawia, że trudno zanurzyć tu więcej niż stopę.
Większość turystów ogranicza się więc do innej zabawy. Wrzucają do źródła kamienie, by za chwilę podziwiać, jak Syri i Kalter wyrzuca je z powrotem na powierzchnię.
Nie znamy dokładnej głębokości błękitnego zbiornika - udało się dotrzeć na głębokość ok. 50 m. Jest to utrudnione ze względu na siłę z jaką źródło wyrzuca wodę - 6 metrów sześciennych na sekundę!
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.