Ranking czystości kąpielisk w Europie. Polska na końcu
Europejska Agencja Środowiska opublikowała najnowszy raport dotyczący jakości wód kąpielisk w Europie. Liderem okazał się Cypr, a Polska jest ostatnia na liście.
Według danych zebranych przez EEA, w sezonie letnim 2022 roku jakość wody w kąpieliskach w Unii Europejskiej pozostawała na wysokim poziomie. Raport uwzględniał analizę próbek pobranych z ponad 21,9 tys. kąpielisk w 29 państwach, w tym 27 krajach członkowskich UE, Szwajcarii oraz Albanii.
Najnowsze dane
Wyniki potwierdzają, że aż 85,7 proc. kąpielisk w UE uzyskało ocenę doskonałą pod względem jakości wody. Minimalne normy jakości wody zostały spełnione przez imponujące 95,9 proc. badanych kąpielisk. Natomiast ok. 1,5 proc. wszystkich kąpielisk w Europie nadal boryka się z problemami z jakością wody.
Czytaj też: W takim stroju poszła w góry. "Brak słów"
Bezapelacyjnym liderem rankingu jakości wód kąpielisk w Europie okazał się Cypr. Aż 99,2 proc. kąpielisk w tym kraju odznacza się doskonałą jakością wody. W porównaniu z poprzednim rokiem, Cypr awansował z piątego miejsca na pierwsze. Na drugiej pozycji uplasowała się Austria, gdzie 96,9 proc. kąpielisk spełnia wysokie standardy jakości wody.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niedoceniana wyspa w Europie. "Jak na Malediwach"
Trzecie miejsce w zestawieniu zajęła Grecja, której 96,6 proc. kąpielisk ma doskonałą jakość wody. Tuż za nią znalazła się Chorwacja z wynikiem 95,6 proc.
Polska w rankingu
Niestety, Polska zajęła ostatnie miejsce w zestawieniu. Warto jednak zauważyć, że nasz kraj również znalazł się na końcu rankingu w roku poprzednim. Raport EEA wskazuje, że tylko 78,0 proc. kąpielisk w Polsce zostało poddanych ocenie jakości, co tłumaczy niski odsetek miejsc sklasyfikowanych jako doskonałej jakości.
Wysoki odsetek doskonałej jakości kąpielisk w Europie świadczy o podejmowanych działaniach mających na celu ochronę środowiska. Niemniej jednak, nadal istnieje potrzeba skoncentrowania się na poprawie jakości wód w niektórych krajach, w tym w Polsce, gdzie sytuacja wymaga bardziej intensywnych działań i inwestycji.
Źródło: eea.europa.eu, rp.pl