Trwa ładowanie...

Remonty szlaków w Tatrach. TPN tłumaczy dlaczego latem

Tatrzański Park Narodowy w trosce o bezpieczeństwo odwiedzających go turystów stale remontuje ścieżki górskie. W mediach społecznościowych opublikowano właśnie zdjęcia pokazujące szlaki przed i po modernizacji. Nie wszystkim takie zmiany się podobają.

Widok ze Szpiglasowej Przełęczy, na szlak prowadzący od Morskiego OkaWidok ze Szpiglasowej Przełęczy, na szlak prowadzący od Morskiego OkaŹródło: Licencjodawca, fot: Natalia Gumińska
d3ighqw
d3ighqw

W ciągu pięciu lat trwania projektu park ma wyremontować ponad 43 km szlaków turystycznych. Obecnie z powodu remontu zamknięty jest szlak prowadzący z Doliny Pięciu Stawów Polskich na Kozi Wierch. W najbliższym czasie planowane są dalsze prace naprawcze w rejonie Orlej Perci oraz na szlaku z Doliny Pięciu Stawów Polskich na Szpiglasową Przełęcz, z której ścieżka prowadzi prosto na Szpiglasowy Wierch.

Do tej pory w ramach projektu TPN zajął się remontem na szlakach prowadzących z Hali Gąsienicowej i Doliny Pięciu Stawów Polskich na Krzyżne, z Hali Gąsienicowej na Skrajny Granat, Zadni Granat, Żleb Kulczyńskiego, na szlaku prowadzącym z Czarnego Stawu Gąsienicowego na Kozią Przełęcz, na szlaku z Morskiego Oka przez Świstówkę do Doliny Pięciu Stawów Polskich oraz szlakach między przełęczą Liliowe a Zawratem. TPN dba również o wymianę sztucznych ułatwień, takich jak łańcuchy na odcinku między Świnicką Przełęczą a Żlebem Kulczyńskiego.

Źródło: Licencjodawca
Szlak prowadzący z Morskiego Oka na Dolinę Pięciu Stawów Polskich.

Remonty w szczycie sezonu wakacyjnego

Część osób zastanawia się, dlaczego górskie szlaki remontowane są w szycie sezonu wakacyjnego, kiedy na teren TPN tłumnie przybywają turyści. Władze parku odpowiadają, że nie da się odnawiać szlaków w miesiącach innych niż letnie, ponieważ pokrywa śnieżna w wysokich partiach gór zalega nawet do drugiej połowy czerwca, a jesienny śnieg potrafi przykryć szlaki już we wrześniu. Takie warunki pogodowe uniemożliwiają prowadzenie prac remontowych.

d3ighqw

Podkreślono także, że bardzo trudno jest wyznaczyć dokładny termin wyłączania pewnych odcinków z użytkowania, gdyż w Tatrach wiele zależy od pogody, która charakteryzuje się dużą zmiennością.

TPN pokazał szlaki przed i po remoncie Tatrzański Park Narodowy
TPN pokazał szlaki przed i po remoncie Źródło: Tatrzański Park Narodowy

Internauci komentują. "To są jeszcze góry czy wybieg dla modelek?"

Pod wpisem Tatrzańskiego Parku Narodowego, który opublikował zdjęcia zmodernizowanych szlaków, pojawiło się sporo komentarzy internautów. Część skrytykowała takie działanie.

"Co to są jeszcze góry czy wybieg dla modelek? Dramat, człowiek wszędzie będzie ingerował w nature, oby to się kiedyś zemściło", "Z jednej strony to rzeczywiście ułatwienie dla turystów i zwiększenie bezpieczeństwa, ale z drugiej... No cóż, powiedzmy to sobie szczerze, że góry są dla wszystkich, ale nie każdy powinien w nie chodzić", "A czy trzeba wszędzie układać te kamienne schody? To jest jakiś koszmar. Największe zło. Rozumiem bezpieczeństwo i utwardzanie szlaków, ale czemu schody?" - czytamy.

d3ighqw

Z drugiej strony są osoby, którym remonty przypadły do gustu. "Bardzo trudna i ciężka praca, wielki szacunek dla panów, którzy się tym zajmują. Zawsze, gdy ich spotykam, staram się zamienić kilka słów i podziękować", "Kłaniam się w pas i dziękuję za dobrą robotę", "Podziwiam tych, którzy remontują szlaki. To naprawdę kawał ciężkiej, ale świetnej roboty. Dziękuje jako turystka" - piszą internauci.

Źródło: TPN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tatry latem to świetny pomysł. Ekspert mówi, o czym trzeba pamiętać

d3ighqw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ighqw