Trwa ładowanie...
dq6oiv2

Rezydencje królewskie w Warszawie i Krakowie. Zwiedzisz je za darmo w listopadzie

Cztery rezydencje królewskie w Warszawie i w Krakowie można zwiedzać przez cały miesiąc, nie płacąc ani grosza. A to dzięki kolejnej edycji "Darmowego Listopada" organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Pałac w Wilanowie z lotu ptaka
Pałac w Wilanowie z lotu ptakaŹródło: Shutterstock.com
dq6oiv2

Na zwiedzających czeka wiele atrakcji, wystawy, warsztaty czy lekcje dla uczniów. Dodatkowo z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowano wiele weekendowych wydarzeń.

Zamek Królewski w Warszawie

Bezpłatnie dostępne są następujące wnętrza i ekspozycje: Apartamenty Wielki i Królewski, Galeria Lanckorońskich, Galeria Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej, wystawa multimedialna "Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie", Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego oraz kolekcja kobierców wschodnich w Pałacu Pod Blachą, Arkady Kubickiego. Z okazji rocznicy bezpłatnie zwiedzić można także wystawę "Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej".

dq6oiv2

Ponadto na zwiedzających czekać będą lekcje muzealne, spacery tematyczne, wykłady, oprowadzanie kuratorskie oraz pokazy filmów. Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mogli wziąć także udział w 100 bezpłatnych lekcjach muzealnych, realizowanych na wystawie "Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej".

   MKiDN
Źródło: MKiDN

Zamek Królewski na Wawelu

Na zamku można będzie zwiedzić wystawy: "Reprezentacyjne Komnaty Królewskie", "Wawel Zaginiony", "Artysta dla Niepodległej. Dunikowski i odnowa Wawelu". A ponadto przygotowano lekcje muzealne dla dzieci, młodzieży i rodziców. Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mogli uczestniczyć w 50 bezpłatnych lekcjach muzealnych pt. "Wawel - dziedzictwo odzyskane".

dq6oiv2

W dniach 24-25 listopada odbędzie się specjalny weekend na 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Dorośli będą mogli wziąć udział w oprowadzaniu po wystawie "Artysta dla Niepodległej. Dunikowski i odnowa Wawelu”, zaś dla rodzin z dziećmi w wieku 8-12 lat przygotowano zajęcia "…miło mówić, żem Polakiem. Wawel a niepodległość", które zwieńczą warsztaty plastyczne.

Muzeum Łazienki Królewskie

W ramach "Darmowego Listopada" bezpłatnie można będzie zwiedzać Pałac na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów, Starą Oranżerię z Królewską Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Od 9 listopada oglądać można będzie wystawę czasową "Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości", poświęconą historii polskich orderów i odznaczeń. Oprowadzanie po wystawie odbywać się będzie w trzy kolejne soboty listopada, poczynając od 10 listopada.

dq6oiv2

Zwiedzający będą mogli również wziąc udział w wykładach w Łazienkach Królewskich, m.in. na temat ogrodów angielskich i polskich orderów oraz odznaczeń do końca XVIII w., a także w seminarium naukowym z okazji rocznicy koronacji Stanisława Augusta. Przygotowano ponadto 100 bezpłatnych lekcji muzealnych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zajęcia poświęcone będą polskim orderom i odznaczeniom, powstaniu listopadowemu, Konstytucji 3 Maja oraz Tadeuszowi Kościuszce.

Natomiast 17 i 18 listopada goście Łazienek Królewskich zwiedzą letnią rezydencję Stanisława Augusta szlakiem odzyskanych dzieł sztuki. Będą mogli również spotkać się z ekspertami zajmującymi się restytucją mienia i obejrzeć filmy o tym, jak dzieła wracały do muzealnych zbiorów. Kuratorzy oprowadzą ich ponadto po wystawie "Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości".

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

  Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

W Wilanowie w ramach "Darmowego Listopada" przygotowano 100 darmowych lekcji muzealnych dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zajęcia poświęcone będą królowi Janowi III, kulinarnej Warszawie z lat 20. i 30. XX wieku, rewindykacji dzieł sztuki oraz interpretacji tekstów źródłowych, m.in. antycznych filozofów i polityków, a także nowożytnych, istotnych dla historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

dq6oiv2

W dniach 10 i 11 listopada odbędzie się bezpłatny weekend poświęcony utraconym i odzyskanym dziełom z kolekcji wilanowskiej. Dla dorosłych przygotowano dwa spacery tematyczne. Pierwszy z nich odbędzie się w pałacowych wnętrzach. Podczas drugiego spaceru po muzealnym parku usłyszeć można będzie o zmianach, jakie zaszły w pałacowych ogrodach w czasach, gdy właścicielami Wilanowa była rodzina Potockich. Rodziny będą mogły wziąć udział w spacerze poświęconym bitwie pod Chocimiem, która utorowała Janowi Sobieskiemu drogę do korony Rzeczypospolitej. W programie są również warsztaty rodzinne "Opowieści zza biurka", których uczestnicy poznają historię rokokowego biurka z 1745 r., wykonanego przez wybitnego ebenistę Jacquesa Dubois. Warsztaty dla dorosłych "Krótka historia notatnika" przybliżą z kolei historię pewnego służącego do pisania mebla

Goście odwiedzający 10 i 11 listopada Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie bezpłatnie obejrzą wystawę kostiumów, inspirowanych modą lat 20. i 30. XX wieku. Ekspozycja, przygotowana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, prezentuje kreacje zaprojektowane i własnoręcznie wykonane przez studentki Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie.

Rezydencje królewskie otworzą się w listopadzie dla wszystkich, tzn. że każdy niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania może odwiedzić zabytkowe obiekty, bez konieczności kupowania biletu.

Źródło: MKiDN

dq6oiv2

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Wilanów nieznany

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dq6oiv2

Podziel się opinią

Share
dq6oiv2
dq6oiv2