Rok szkolny 2023/2024. Kiedy uczniowie będą mieli wolne dni?
Tegoroczne wakacje nieubłaganie dobiegają końca, a to oznacza, że rok szkolny 2023/2024 zbliża się wielkimi krokami. Już niebawem uczniowie wrócą do szkolnych ławek, a wielu z nich zacznie odliczanie do pierwszych dni wolnych. Kiedy dzieci będą mogły odpocząć od zajęć szkolnych w nowym roku?
31.08.2023 | aktual.: 31.08.2023 14:38
W tym roku uczniowie mogą cieszyć się dłuższymi wakacjami, bowiem rok szkolny nie rozpoczyna się standardowo 1 września, a dopiero trzy dni później, czyli 4 września. Wynika to z faktu, że wrzesień rozpoczyna się w piątek. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego "jeżeli pierwszy dzień września wypada w piątek albo sobotę, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek po dniu 1 września".
Dni wolne w roku szkolnym 2023/2024
Niestety w tym roku Dzień Edukacji Narodowej (14 października) wypada w sobotę, co nie daje dodatkowego dnia wolnego, ale na chwilę odpoczynku nie trzeba długo czekać, bowiem 1 listopada przypada na środę i wtedy uczniowie nie będą szli do szkół. W listopadzie młodzież nie ma co liczyć na więcej odpoczynku, bowiem 11 listopada wypada w sobotę, czyli wyjątkowo niekorzystnie.
Pierwszym dłuższym wolnym od nauki okresem będzie zimowa przerwa świąteczna. Zacznie się ona jednak nico później niż zwykle, bo dopiero 23 grudnia, ze względu na to, że Wigilia Bożego Narodzenia wypada w niedzielę. Młodzież po tej przerwie wróci do ławek 2 stycznia 2024 roku. Kilka dni później, 6 stycznia 2024 r., mamy święto Trzech Króli, które niestety wypada w weekend, a dokładnie w sobotę, nie powiększy więc pakietu dni wolnych od lekcji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ferie zimowe to druga długa przerwa w roku szkolnym 2023/2024. Oto dokładne terminy dla poszczególnych województw:
- 15 - 28 stycznia 2024 r. województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie,
- 22 stycznia - 4 lutego 2024 r. województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie,
- 29 stycznia - 11 lutego 2024 r. województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie,
- 12 - 25 lutego 2024 r. województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.
Dni wolne w drugim semestrze 2023/2024
Wiosenna przerwa świąteczna zacznie się 28 marca 2024 r. i potrwa aż do 2 kwietnia 2024 r. 1 maja, Święto Pracy i dzień rozpoczynający majówkę, wypada w przyszłym roku w środę, co oznacza, że uczniowie, doliczając weekend, będą mieli wolne od zajęć szkolnych aż pięć dni - od 1 maja do Święta Konstytucji 3 maja, a następnie standardową sobotę i niedzielę.
Ci, którzy w nadchodzącym roku nie będą przystępować do egzaminów ósmoklasisty oraz maturalnych mogą liczyć na kilka dodatkowych dni wolnego. Mowa o dniach od 7 do 9 maja, kiedy to maturzyści będą zdawali egzaminy dojrzałości, a inni uczniowie szkół ponadpodstawowych będą mieli wolne oraz o dniach od 14 do 16 maja, kiedy ósmoklasiści przystąpią do testów, a dzieci z klas od I do VII będą mogły spędzić czas w domach. Młodzież w ławkach nie usiądzie również 30 maja 2024 r., kiedy to mamy Boże Ciało.
Zakończenie roku szkolnego odbędzie się 21 czerwca 2024 r. Tego dnia zaczną się więc wakacje.
Co ciekawe, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej dyrektor szkoły lub placówki może, w danym roku szkolnym, ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w wymiarze: do 8 dni dla szkół podstawowych, zasadniczych szkół zawodowych i szkół policealnych oraz do 10 dni dla liceów ogólnokształcących i profilowanych, a także techników. Dyrektorzy szkół bardzo często jeden z tych dni decydują się wykorzystać w piątek po Bożym Ciele, co daje uczniom czterodniowy weekend i dogodny czas na zorganizowanie ciekawego wyjazdu.
Czytaj też: Nowa atrakcja w Albanii. Co oferuje turystom?