Trwa ładowanie...

Ryzykowne zachowanie turystów. Kara mogła być dużo bardziej dotkliwa

Dwoje turystów pływających łódką po jeziorze Gołdap, nie zważając na oznakowanie granicy państwowej, wpłynęło na część akwenu leżącą po stronie Federacji Rosyjskiej - podała w poniedziałek Warmińsko-Mazurska Straż Graniczna.

Turyści nie mieli pojęcia, że pływając po jeziorze, przekroczyli granicęTuryści nie mieli pojęcia, że pływając po jeziorze, przekroczyli granicęŹródło: Adobe Stock, fot: Marek Stokowski
dzfs5cq
dzfs5cq

Turyści z Białegostoku wbrew przepisom przekroczyli polsko-rosyjską granicę przebiegającą przez jezioro Gołdap. Zostali zauważeni przez funkcjonariusza Straży Granicznej, który przebywał nad jeziorem w czasie wolnym od służby. Powiadomił on kolegów z placówki w Gołdapi. Na miejsce przybył patrol Straży Granicznej.

Nie wiedzieli, że przekroczyli granicę

- Turyści, nie zważając na oznakowanie granicy państwowej, wpłynęli na wody Federacji Rosyjskiej. Tłumaczyli, że nie zauważyli słupów granicznych oraz bojek na jeziorze i nie mieli pojęcia, że przekroczyli granicę - przekazała PAP mjr Mirosława Aleksandrowicz, rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG.

Jak dodała, 31-letni mężczyzna i 28-letnia kobieta zostali ukarani mandatami po 100 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Urlop w Bułgarii. Co przyciąga turystów?

Straż Graniczna przypomina, że na odcinku polsko-rosyjskim przekraczanie granicy państwowej może się odbywać tylko w miejscach do tego wyznaczonych, tj. przejściach granicznych. - Apelujemy o zwracanie uwagi na tablice informacyjne i oznaczenia granicy państwa - podała SG.

dzfs5cq

Wysokie kary za przejście w niedozwolonym miejscu

Za przekroczenia granicy państwa w miejscach do tego niewyznaczonych grożą konsekwencje karne. Takie zachowania, w zależności od okoliczności, są uznawane za przestępstwa lub wykroczenia, zagrożone karą grzywny do 500 zł lub karą pozbawienia wolności do 3 lat.

Jezioro Gołdap znajduje się na północno-wschodnim krańcu woj. warmińsko-mazurskiego, w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej. Zajmuje ponad 150 ha. Przecina je polsko-rosyjska granica państwowa. Jedna trzecia powierzchni tego zbiornika jest na terytorium obwodu królewieckiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dzfs5cq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dzfs5cq