Rzadkie zjawisko w Norwegii. Widok jak z filmu science-fiction
W norweskiej gminie Kautokeino na początku tego roku spotkały się ze sobą dwa zjawiska astronomiczne. Fotografowi Alexandre Correia udało się uchwycić ten niezwykły moment na zdjęciu.
09.02.2022 | aktual.: 09.02.2022 13:49
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Na profilu "Astronomy Picture of the Day" (APOD) Na Facebooku pojawiło się zdjęcie wykonane przez fotografa specjalizującego się w uwiecznianiu zjawisk astronomicznych. Przedstawia ono zorzę polarną w towarzystwie tzw. słupów świetlnych.
Zobacz też: Polka w Dubaju. Jej praca to "prawdziwy odlot"
Fotograf uchwycił spotkanie dwóch niezwykłych zjawisk
"Po lewej stronie nocne niebo rozświetlają cząstki wyrzucone ze Słońca, które później zderzyły się z górną warstwą atmosfery Ziemi, tworząc jasną zorzę. Po prawej świecą światła naziemne odbite przez miliony maleńkich kryształków lodu spadających z nieba, tworząc tzw. słupy świetlne" - czytamy w poście udostępnionym przez APOD.
Pośrodku tych dwóch wspaniałości stoi fotograf, który miał okazję uwiecznić spotkanie odmiennych zjawisk podczas obserwacji zorzy polarnej w Norwegii. Która strona bardziej was urzeka: zorza czy słupy świetlne?
"Inny świat" - komentują internauci. "Absolutnie niesamowite"; Niezwykła precyzja" - czytamy w komentarzach pod opublikowanym postem.
Czytaj także: Zmiany na Litwie. Turyści będą zadowoleni
Jak powstają słupy świetlne?
Choć świetliste słupy wyglądają dosłownie "kosmicznie", to powstają w ziemskiej atmosferze. Tworzą się w wyniku odbicia światła od znajdujących się w powietrzu kryształków lodu. Mogą powstawać zarówno dzięki światłu Słońca, Księżyca, jak i ulicznych latarni.