Trwa ładowanie...

Rzeźba stała 13 dni. Mieszkańcy byli zgorszeni. "Ciemnota"

Ze szlaku "Poczuj Kaszubskiego Ducha" w gminie Linia usunięto rzeźbę Smętka - postaci z kaszubskiej mitologii. "Ciemnota, obskurantyzm, średniowiecze. Brakuje słów na to postępowanie" - pisze jeden z kaszubskich działaczy. Władze gminy wyjaśniają, że wsłuchali się w głos mieszkańców, którzy zgłaszali protest i wysłali do urzędu petycję.

Rzeźbę zdemontowano po 13 dniachRzeźbę zdemontowano po 13 dniachŹródło: Adobe Stock, Facebook Stanisław Jenke
duifa9f
duifa9f

Rzeźba została usunięta po 13 dniach od jej postawienia. Powodem takiej decyzji były, jak się okazuje, względy religijne. Postać Smętka w mitologii kaszubskiej przedstawiana jest jako diabeł złośliwie trapiący ludzi. Ta rzeźba nie spodobała się grupie mieszkańców, którzy do Urzędu Gminy Linia wysłali petycję, pod którą podpisało się ok. 60 osób.

Miała być atrakcja, jest afera

Demontaż rzeźby wywołał falę komentarzy w mediach społecznościowych.

"Na szlaku turystyczno-przyrodniczym Poczuj Kaszubskiego Ducha w gminie Linia na Kaszubach zdemontowana została rzeźba Smętka, jednej z postaci mitologii kaszubskiej. Nowy wójt gminy Tadeusz Klein uległ naciskom niektórych mieszkańców, którzy zobaczyli w tej drewnianej figurze nie atrakcję turystyczną, a zgorszenie i postanowił zlikwidować tego demona. W przyszłości taki los czeka jeszcze inne rzeźby na tym szlaku. Ciemnota, obskurantyzm, średniowiecze - brakuje słów na to postępowanie" - pisze Stanisław Janke, twórca literatury kaszubskiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Polka zszokowana podejściem Czechów do nagości. "Nikt się tym nie przejmuje"

Do wpisów odniósł się wójt, który swój komentarz opublikował na oficjalnej stronie Urzędu Gminy Linia na Facebooku.

"Rzeźba została zamówiona w ubiegłym roku przez byłe władze gminy. Z informacji uzyskanej od sołtysa wsi Lewinko wynika, że postać nie została uzgodniona z mieszkańcami wsi. O jej ustawieniu dowiedziałem się z mediów społecznościowych. Od momentu ustawienia (...) mieszkańcy zgłaszali protest przeciw pozostawieniu rzeźby. W sprawie usunięcia Smętka do Urzędu Gminy wpłynęła również petycja. Decyzja o usunięciu została podjęta przez sołtysa wsi Lewinko. Zarówno montaż, jak i demontaż nie zostały zlecone i opłacone przez gminę Linia" - wyjaśnia Tadeusz Klein, wójt gminy Linia.

duifa9f

W rozmowie z redakcją portalu Nadmorski24.pl do demontażu rzeźby odniósł się też sołtys Lewinka.

- Zadzwoniłem do pana wójta w środę w godzinach popołudniowych i wspólnie podjęliśmy decyzję o zdemontowaniu Smętka względem tego, że do urzędu wpłynęła też petycja. Stwierdziliśmy, że uszanujemy to i usuniemy rzeźbę. Do tego tematu podchodzę neutralnie. Demontaż rzeźby spowodowany był opinią ludzi i mieszkańców - mówi sołtys Bartłomiej Miotk.

Były rzeźby, nie ma rzeźb

Przypomnijmy, że w 2010 r. w 13 wioskach gminy Linia stanęło 13 trzymetrowych rzeźb, które wykonał artysta ludowy Jan Redźko. Szlak Poczuj Kaszubskiego Ducha stał się turystyczną wizytówką gminy. Obecnie tych rzeźb jest już mniej, ponieważ budzą kontrowersje. Jedni mieszkańcy twierdzą, że "zło" trzeba wytępić, a inni chcą, aby ich miejscowości utożsamiały się z kulturą Kaszub.

duifa9f
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
duifa9f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duifa9f

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj