Przenoszą groźne choroby tropikalne. Właśnie wykryto je w Europie
Na Wyspach Kanaryjskich wykryto komary tygrysie, które przenoszą choroby, takie jak denga, Zika, chikungunya i żółta febra. Władze archipelagu radzą, co robić, by te groźne owady się nie rozmnażały.
Generalna Dyrekcja Zdrowia Publicznego na Wyspach Kanaryjskich już po raz czwarty w ciągu kilku lat wykryła i zlikwidowała komara tygrysiego, czyli Aedes aegypti. Ale strach przed jego rozprzestrzenianiem się nigdy nie znika.
Po raz pierwszy taka sytuacja miała miejsce na Fuerteventurze w czerwcu 2019 r., w porcie Santa Cruz de la Palma w 2022 r. i w Santa Cruz de Tenerife w grudniu 2022 r.
Komar tygrysi na Teneryfie
Teraz dzięki systemowi nadzoru wdrożonemu przez Ministerstwo Zdrowia zlokalizowano trzy okazy tego owada w szklarni w gminie Tacoronte na Teneryfie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Ten kraj nigdy nie śpi. Restauracje są otwarte 24/h"
- To wykrycie pokazuje, że system nadzoru działa – komentuje w rozmowie z kanaryjską gazetą "Canarias7" dyrektor generalny ds. zdrowia publicznego samorządu regionalnego José Díaz-Flores. Przypomniał, że urządzenie do wykrywania groźnych owadów wprowadzono na Wyspach Kanaryjskich w 2013 r. wspólnie z Uniwersyteckim Instytutem ds. Chorób Tropikalnych i Zdrowia Publicznego Wysp Kanaryjskich, pod kierunkiem badacza Basilio Valladaresa.
Celem jest zapobieżenie temu, aby na archipelagu powtórzyła się sytuacja, jaka miała miejsce na portugalskiej Maderze, która w 2012 r. doświadczyła poważnej epidemii dengi.
Po wykryciu komara tygrysiego na Teneryfie przeprowadzono przy użyciu specjalnego gazu fumigizację (dymienie) w szklarni, gdzie wyczyszczono mokre miejsca, w których mogły znajdować się larwy owadów.
Jak walczą z komarami?
Archipelag posiada urządzenia, które w ciągu jednego roku przeanalizowało 20 tys. komarów złapanych w 635 pułapkach z przynętą. Są zainstalowane w 23 możliwych punktach wejścia komarów na archipelag - szczególnie w portach, na lotniskach, obszarach zamieszkałych i szklarniach z importowanymi roślinami.
Mieszkańcy i turyści przebywający na Wyspach kanaryjskich mogą także współpracować w polowaniu na owada, przesyłając zdjęcia okazów lub obrazy silnych reakcji zapalnych w wyniku ukąszeń na adres e-mail: vectores.scs@gobiernodecanarias.org, wskazując miejsce, w którym owad się znajdował oraz numer telefonu kontaktowego.
Czytaj też: Pokazali zdjęcia z lasu. Aż 50 jajeczek
Komar tygrysi
Aedes albopictus to czarny komar z paskami, mniejszy od pospolitych na tym terytorium. Komar tygrysi gryzie zazwyczaj w dzień, a nie w nocy, a jego ukąszenie wywołuje silną reakcję zapalną, której towarzyszy pieczenie. Porusza się zwinnie blisko ziemi i nie wytwarza żadnego szumu. Gryzą tylko samice, ponieważ aby się rozmnażać, muszą pić krew. Składają jaja w wodzie, z której wyłaniają się larwy, które następnie przekształcają się w poczwarki, a na koniec stają się komarami.
Eksperci podkreślają, że tak ważne jest kontrolowanie i eliminowanie gromadzenia się wody, ponieważ może ona stać się miejscem rozrodu nawet jeśli jest bardzo mała jak zakrętka butelki. Dlatego władze Wysp Kanaryjskich apelują do mieszkańców i turystów, by na spodkach doniczek umieść piasek, aby samica nie miała gdzie składać jajeczek. W przeciwnym razie naczynia należy opróżniać i czyścić raz w tygodniu, aby zapobiec przekształceniu się jaj złożonych przez samice w osobniki dorosłe.
Należy też unikać uprawy roślin bezpośrednio w wodzie, a w przypadku kwiatów ciętych, zaleca się wymianę wody codziennie.
Na terenach zewnętrznych (ogrody, tarasy, dachy, tarasy, balkony itp.) należy ustawiać do góry nogami puste doniczki, butelki, wiadra, konewki i inne pojemniki, w których może gromadzić się woda deszczowa lub nawadniająca.
Władze apelują też, by unikać zalania ogrodów, dachów, balkonów i tarasów po podlaniu lub deszczu. Codziennie należy też czyścić i wymieniać wodę w poidłach dla zwierząt.
Baseny muszą być dobrze chlorowane i codziennie poddawane recyrkulacji. Jeśli są puste i zawierają niewielką ilość wody, stanowią znaczne ryzyko rozprzestrzeniania się komarów.