Jedno z najbardziej fascynujących miast w Europie. Kryje mroczną atrakcję
Za dnia jest przyjemnie i bezpiecznie, wieczorami łatwiej tu o klimat portowych doków. To miasto południowego temperamentu, które wypełniają uliczni grajkowie, imigranci z najodleglejszych zakątków świata, życiowi wykolejeńcy i cała śmietanka okolicznej bohemy. Poznajcie bliżej Palermo.
Palermo to fascynujące miasto pełne wewnętrznych sprzeczności. Na każdym kroku spotkać można uliczne projekcje i wyraz artystycznej ekspresji stołecznej alternatywy. Są małe nowofalowe knajpki, ale i upadłe bary.
Co zobaczyć w Palermo?
Upadająca architektura podtrzymywana jest przy życiu przez grafitti i społeczno-polityczne manifesty. Łatwo wsiąknąć w niezobowiązujący klimat tego miejsca, szczególnie nocą, kiedy wąskie uliczki wypełniają młodzi mieszkańcy Palermo, a w żyłach zaczyna krążyć wino.
Palermo, wbrew niektórych obiegowym opiniom, ma bardzo dużo do zaoferowania. Była kolonia fenicka dysponuje ogromnym potencjałem architektonicznym z całym spektrum dużego kalibru zabytków minionych epok.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
To również sporej wielkości ośrodek miejski, gdzie nieoficjalnie żyje milion istnień ludzkich. To największe i najludniejsze miasto na Sycylii. Jej nieoficjalna stolica. Znajduje się na piątym miejscu pod względem ludności za Turynem, Neapolem, Mediolanem i Rzymem.
Oznacza to, że jest to jedno z najgorętszych miejsc życia towarzyskiego na włoskim terytorium.
Palermo wyróżnia duża liczba kościołów, miejsc sakralnych, pałaców i konstrukcji architektonicznych w klasycznym dla wyspy baroku sycylijskim. Styl zabudowy jest niewątpliwie elementem charakteryzującym to miasto.
Nie gdzie indziej jak właśnie w Palermo przyjezdnym dają o sobie znać orientalne wpływy arabsko-normańskie, a także elementy sztuki bizantyjskiej. Kościół San Cataldo jest najlepszym przykładem wpływów obcych kultur. To jednak nie wszystko.
Palermo, jak również cała Sycylia, wytworzyło swoją własną kuchnię, dialekt i obyczaje. Włosi, którzy słyną ze spontaniczności i niekontrolowanych pokładów energii, tutaj w Palermo są prawdziwym wulkanem animuszu. Żaden miernik hałasu nie jest w stanie zmierzyć werwy mieszkańców sycylijskiej stolicy, którzy dają wyraz swojej awangardy dosłownie wszędzie - od rybnych bazarów, przez historyczne trakty i place, aż po parki i orientalne skwery.
Katakumby Kapucynów w Palermo
Katakumby Kapucynów to atrakcja wielkiego formatu. Aż trudno uwierzyć, że w podziemiach Klasztoru Kapucynów znajduje się ponad 8 tys. zmumifikowanych ciał zarówno świeckich, jak i duchownych mieszkańców wyspy.
Katakumby, które pierwotnie miały być miejscem masowego spoczynku dla członków klasztoru, od XVI były również grobowcem dla bogatych Palermian.
To tutaj spoczywa ciało dwuetniej Rosalii Lombardo nazywanej "Śpiącą Królewną". La Bella Addormentata spoczęła w katakumbach w 1920 r. i jest wciąż najlepiej zachowanym ciałem w katakumbach.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
Mistrzowską technikę balsamowania autorstwa cenionego Alfreda Salafiego odkryto prawie 100 lat później. Okazało się, że zastąpił on krew dwulatki formaliną, zabijając w ten sposób bakterie. Alkoholu użył natomiast do osuszenia skóry jednocześnie dodając gliceryny, aby nie dopuścić do całkowitego wyschnięcia tkanki.
Proces mumifikacji ciał polegał najpierw na ich osuszeniu, co trwało najczęściej do 10 miesięcy. Następnie obmyte octem i ubrane zwłoki wstawiano do specjalnie przygotowanych wnęk na korytarzach. Bliscy zmarłych mogli ich w ten sposób odwiedzać, a raz na jakiś czas nawet zmienić ich ubranie. Miejsce dość mroczne z absurdalnie tanim biletem wejściowym za 3 euro.
Źródło: NaWylocie.pl