To miasto się kocha albo nienawidzi. Tanie loty i klimat, którego nie zapomnisz
Mało które miasto potrafi wzbudzić tyle emocji. Jednych zachwyca, inni zarzekają się, że ich stopa więcej tam nie postanie. Gwar, zgiełk, motorynki przemykające między spacerującymi oraz wszechobecny bałagan i chaos. Ale też doskonałe jedzenie, wspaniałe zabytki i niepowtarzalny klimat. To wszystko sprawia, że obok Neapolu nie można przejść obojętnie. Warto przekonać się o tym samemu.
Z Polski do Neapolu dolecimy w ok. dwie godziny. Loty są z Gdańska, Krakowa, Warszawy, Katowic i Wrocławia. Bilety w dwie strony kosztują od 270 zł.
Co warto zobaczyć w Neapolu?
By poczuć klimat Neapolu, wystarczy wejść w uliczki Quartieri Spagnoli. To tętniące życiem serce miasta, pełne ulicznych barów, restauracji, kawiarni serwujących aromatyczne espresso i tradycyjną babę z rumem. To pranie suszące się tuż nad głowami przechodniów, okrzyki płynące z telewizorów (szczególnie gdy właśnie gra Napoli) i muzeum pod chmurką. Bo przemierzając ulice Neapolu, podziwiać można liczne kościoły, zabytkowe pałacowe budynki, muzea ukryte w zaułkach.
Przy Piazza del Plebiscito, największym miejskim placu, wznosi się Pałac Królewski, bazylika św. Franciszka z Paoli oraz teatr di San Carlo. Tylko kilka kroków dzieli nas już od imponującej, zadaszonej galerii handlowej Galleria Umberto I, wyglądem przypominającej tą w Mediolanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Odwiedziła 37 włoskich miast. "Nie wyobrażałam sobie, że można tak żyć”
Neapol może pochwalić się także monumentalnymi zamkami. Najstarszy z nich, Castel dell'Ovo, wnosi się tuż nad samym brzegiem morza. Swoją architekturą imponuje Castel Nuovo, który pełnił funkcję królewskiej rezydencji, a obecnie w jego wnętrzach mieści się Museo Civico di Castel Nuovo. Najpiękniejszy widok na miasto oraz okolicę, w tym na majestatycznego Wezuwiusza, rozciąga się z kolei z murów zamku Castel Sant'Elmo. Na zamkowe wzgórza podjechać można jednym z neapolitańskich funikularów.
Będąc w Neapolu, warto zajrzeć także do jednego z jego licznych muzeów. Wrażenie robi przede wszystkim Narodowe Muzeum Archeologiczne, które mieści się w zachwycającym budynku Palazzo degli Studi. Muzealna kolekcja, poświęcona przede wszystkim historii starożytnego Rzymu, to jedna z największych i najciekawszych na świecie ekspozycji. Prawdziwą perełką są tutaj eksponaty wydobyte podczas prac archeologicznych w pobliskich Pompejach oraz Herkulanum.
Neapol szlakiem Maradony
Spacerując uliczkami Neapolu, nie da się nie zauważyć, że mieszkańcy miasta są wielkimi fanami piłki nożnej. Po wygraniu mistrzostw w Serie A przez lokalną drużynę SSC Napoli, uliczki i zaułki zdobią biało-niebieskie flagi oraz proporczyki. Szczególne miejsce w sercu tutejszych miłośników futbolu zajmuje jeden z najsłynniejszych zawodników wszech czasów, Diego Maradona.
W Neapolu podziwiać można liczne murale, flagi, a nawet kapliczki z podobizną piłkarskiej legendy. Prawdziwe tłumy wiernych kibiców - wszak to dzięki interwencji boskiego Maradony Napoli ponownie zostało mistrzem Włoch - przyciąga znajdujące się na kamienicy przy Via Emanuele de Deo ogromne malowidło, przedstawiające biegnącego po boisku Argentyńczyka. Wokół tego dzieła powstał cały biało-niebieski zaułek, gdzie kupić można pamiątki i gadżety związane z drużyną, nacieszyć oko kolorowymi malunkami czy wręcz oddać hołd legendarnemu piłkarzowi.
Nietypowa galeria sztuki
Neapol to również miasto kultury i sztuki. Nietuzinkową galerię odwiedzić można… zaglądając na wybrane stacje linii metra. W ramach projektu Metrò dell'arte na linii 1 oraz 6 można wypatrzyć 250 dzieł sztuki oraz instalacji artystycznych. Jedna z nich, Toledo, została uznana za jedną z najpiękniejszych w Europie. Rzeźby na stacji Museo nawiązują do znajdującego się tuż obok Narodowego Muzeum Archeologicznego, natomiast barwną kolorystyką zachwycają stacje Università oraz Dante. Wystarczy kupić 90-minutowy bilet na komunikację miejską za 1,80 EUR, by móc podziwiać ten nietypowy wernisaż.
Niezwykłe podziemia Neapolu
Neapol skrywa wiele tajemnic. Jedną z nich są bez wątpienia jego podziemia: wiekowe nekropolie oraz labirynt korytarzy i zbiorników, tworzących niemal drugie, ukryte pod gwarnymi ulicami miasto. Ci, którzy przybywają do Neapolu, swoje kroki kierują przede wszystkim do katakumb San Gennaro, które znajdują się pod kościołem Madre di Buon Consiglio. Ich historia sięga setek lat wstecz! Pierwotnie były one miejscem pochówku pogan, a następnie chrześcijan. Dla zwiedzających udostępnione są dwa poziomy, a zobaczyć można tu groby, w których spoczywali zmarli mieszkańcy Neapolu. Niektóre z nich ozdobione są freskami i mozaikami.
Mieszczące się pod kościołem Santa Maria della Sanità katakumby San Gaudioso są mniej popularne wśród turystów, choć również mogą pochwalić się wiekowymi freskami. W tych katakumbach zmarłych chowano w dość osobliwy sposób - zakon dominikanów wierzył, że najważniejszą częścią człowieka była głowa, więc była ona eksponowana na skalnej półce, a poniżej domalowywano resztę ciała.
Pod historycznym centrum Neapolu rozciąga się podziemna plątanina korytarzy i grot. Na początku pełniły one funkcję akweduktów, potem stały się miejscem schronienia mieszkańców, szczególnie podczas II Wojny Światowej. Podczas wycieczki z przewodnikiem poznać można niezwykłą historię Napoli Sotterranea, zobaczyć pomieszczenia, w których do dziś pozostają przedmioty z czasów wojny czy podziwiać wyjątkowy podziemny ogródek z roślinami oraz ziołami.
Czytaj też: Polak robi najlepszą włoską pizzę
Tak smakuje Neapol
To miasto niewątpliwie zachwyci amatorów włoskich smaków. Neapol to przecież miejsce, w którym powstała pizza! Ta neapolitańska przygotowywana jest według tradycyjnej receptury ze ściśle określonych składników: pomidorów San Marzano i mozzarelli di bufala. Sztuka przyrządzania tej pizzy została nawet wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO!
Neapol słynie z doskonałych restauracji serwujących pizzę, a największą popularnością cieszą się tutaj przede wszystkim dwa lokale: Gino Sorbillo oraz Da Michele. Ten ostatni, choć pizzę serwuje od 1870 roku, zyskał międzynarodowy rozgłos, kiedy zagrał w filmie "Jedz, módl się, kochaj". Pizzą zajadała się tutaj bohaterka grana przez Julię Roberts. Do dziś ściągają tutaj prawdziwe tłumy, by też móc skosztować tego wyjątkowego dania. W menu znajdziemy jedynie cztery pozycje, a każda z nich kosztuje 5,50 euro. Wrażenia? Bezcenne!
Specjalnością Neapolu jest także smażona w głębokim oleju pizza fritta - taki włoski przysmak można złapać do ręki niemal na każdym rogu w mieście. Równie popularną przekąską jest też il cuoppo, czyli neapolitański street food. W papierowym rożku dostaniemy smażone rybki, ośmiornice, kalmary, krewetki, kuleczki mozzarelli czy kawałki bakłażana. Proste, ale jakie pyszne!
Ania, Wszedobylscy.com