Trwa ładowanie...

Spakuj swój dom na wakacje – to możliwe!

Załóżmy, że wyjeżdżamy na wakacje i wychodząc w pośpiechu z domu, zapomnimy wyłączyć żelazko. Nie do końca jesteśmy pewni, czy okno w kuchni jest zamknięte, a, o zgrozo, być może otwarte są też drzwi wejściowe. Wyobraźmy sobie choć jedną z takich sytuacji. Włącza się panika… ale jak się okazuje, jest na to rozwiązanie!

Spakuj swój dom na wakacje – to możliwe!Źródło: Fotolia
dlgr3j3
dlgr3j3

Człowiek lubi ułatwiać sobie codzienne życie i całkiem nieźle sobie z tym radzi, głównie dzięki odpowiednim sprzętom. Obecnie nie musimy robić prania na tarze czy w rzece – pralka wyręcza nas w tym od dziesięcioleci (choć z perspektywy ostatnich trendów powrotu do natury mogłoby to być ciekawym wyzwaniem), ominęło nas wiórowanie podłóg, o czym mogliśmy słuchać nieraz od naszych babć, a ostatnio nawet znienawidzone przez wielu prasowanie staje się przyjemniejsze i prostsze dzięki parownicom do ubrań. Można by tak wymieniać i wymieniać...

…aż doszlibyśmy do rozwiązania, które w ostatnich latach zyskuje na popularności i coraz prężniej się rozwija, angażując coraz to nowsze technologie. Mowa o "smart home", czyli automatyce domowej. Takie udogodnienia proponuje np. firma FIBARO. Dzięki odpowiednim, dobranym do naszych potrzeb sensorom możemy kontrolować niemal wszystko w naszym gospodarstwie domowym z dowolnego miejsca na świecie - poprzez wygodną aplikację w telefonie bądź tablecie. Jedynym warunkiem jest dostęp do internetu.

FIBARO/materiały prasowe
Źródło: FIBARO/materiały prasowe

Mój dom – moja twierdza

To naturalne, że wszyscy chcemy zarówno czuć, jak i zapewniać bezpieczeństwo naszym bliskim. Smart domy powstały właśnie w tym celu. Mogą też zaoszczędzić nam sporo stresu i wydatków, np. minimalizując skutki nagłych awarii czy wypadków, które mogą wydarzyć się pod naszą nieobecność. Jednak przede wszystkim mają zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom i nas przed nimi ostrzegać. Przed czym konkretnie i w jaki sposób? Możliwości jest wiele. A wszystkie możemy dostosować do swoich obaw czy potrzeb. Sprawdźmy, ile z tych rozwiązań sami zaadaptowalibyśmy w swoich czterech ścianach, szczególnie przed urlopem, kiedy sami nie możemy czuwać nad dobytkiem. Zaczynamy oprowadzanie po inteligentnym domu!

dlgr3j3

Wszystko płynie

Wizja zalania mieszkania niejednemu spędza sen z powiek. Może je spowodować nasza nieuwaga, roztrzepanie bądź zupełnie niezależna od nas awaria – instalacji czy sprzętu. Skutki, jeżeli nie zareagujemy szybko, mogą być opłakane. W przypadku dużej usterki i wycieku w najlepszym przypadku mówimy o zniszczeniu podłóg, mebli, dywanów itp. i konieczności wykonania remontu. W najgorszym – nawet o uszkodzeniu fundamentów i naruszeniu konstrukcji budynku. O gniewie sąsiadów, w przypadku mieszkań w blokach, lepiej nawet nie wspominać!

Z pomocą w takim przypadku przyjdzie Flood Sensor, czyli czujnik zalania. Kiedy tylko wykryje wyciek, natychmiast poinformuje nas poprzez aplikację w telefonie. Dodatkowo, jeżeli zdecydujemy się połączyć go z elektrozaworem, może zawczasu odciąć dopływ wody i uchronić nas przed większymi szkodami.

Coś wisi w powietrzu

Skoro niczego nie zalaliśmy, upewnijmy się, czy nic się z kolei nie spali. Przysłowiowe już niewyłączone żelazko czy toster potrafią dobrze namieszać – tak w naszym spokoju ducha, jak i tragicznych skutkach w razie faktycznego pozostawienia włączonego sprzętu.

FIBARO/materiały prasowe
Źródło: FIBARO/materiały prasowe

Ale i tutaj czuwają specjalne systemy, które pomogą nam na odległość sprawdzić i ewentualnie naprawić błędy popełnione w przedurlopowym pośpiechu. Wall Plug to inteligentny włącznik urządzeń elektrycznych z funkcją pomiaru energii. Na co dzień pomoże nam m.in. szukać realnych oszczędności, udostępniając statystyki poboru prądu przez poszczególne sprzęty, na urlopie zaś pomoże znaleźć i zdalnie wyłączyć zbędnie działające urządzenia. Jeśli jednak poza wspomnianym żelazkiem coś innego postanowiło wzniecić płomień, np. wskutek zwarcia, poinformują nas o tym kolejne dwa sensory – Smoke Sensor, czyli czujnik dymu i CO Sensor wykrywający czad. Oba mogą mieć realny wpływ na bezpieczeństwo, zdrowie i życie domowników, warto więc się w nie zaopatrzyć i mieć tak ważne dane o powietrzu w naszym domu na wyciągnięcie ręki (dosłownie).

FIBARO/materiały prasowe
Źródło: FIBARO/materiały prasowe

Zamknięte?

Okres wakacyjny to nie tylko upał, ale również częste i gwałtowne burze. I tutaj zaczynają się schody. Z jednej strony chcielibyśmy mieć non stop otwarte okna i przeciąg, z drugiej – jeżeli ich nie zamkniemy, może się to źle skończyć w przypadku wichury. Ale i z tym poradzi sobie inteligentny dom wspierany przez FIBARO. Door/Window Sensor sprawdzi, czy okna, drzwi a nawet garaż są zamknięte. Jeżeli odpowiednio spersonalizujemy aplikację, powiadomi nas o tym już w momencie opuszczania domu, tak byśmy mogli niezwłocznie zareagować. Dodatkowo to jeden z ważnych punktów w zabezpieczeniu naszego domu przed włamaniami. A skoro o nich mowa…

dlgr3j3

Nieproszeni goście

Czas urlopowy do prawdziwe złote żniwa dla włamywaczy. Kiedy już pozamykamy wszystkie drzwi i okna, będzie im się trudniej dostać do środka, jednak już oni mają swoje sposoby. A kiedy znajdą się wewnątrz, zamontowany w mieszkaniu czujnik ruchu Motion Sensor zaalarmuje nas, jeżeli w mieszkaniu zostanie wykryty ruch. Wprawdzie wyjeżdżając na urlop, nie zostawiamy naszych pupili samych w domu (!), jednak na co dzień przydatna będzie możliwość dostosowania jego czułości w ten sposób, aby ignorował ruch psa lub kota.

FIBARO/materiały prasowe
Źródło: FIBARO/materiały prasowe

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest też nowość, która idealnie sprawdzi się podczas naszej nieobecności, czyli inteligentny videodomofon FIBARO Intercom. Z poziomu aplikacji na smartfonie podejrzymy w czasie rzeczywistym, kto dzwoni do drzwi. Możemy tę osobę wpuścić, jeśli jest to członek rodziny bądź znajomy, który przyszedł, np. podlać kwiaty. W innym przypadku odwiedzający może nam zostawić wiadomość video bądź głosową. W razie potrzeby urządzenie połączy siły z innymi kamerami i wspólnie z nimi będzie strzec ogniska domowego.

dlgr3j3

Fani technologicznych nowinek mówią, że inteligentne domy rozgoszczą się w naszym życiu podobnie jak smartfony. Nic dziwnego. Wszak dzięki nim możemy ułatwiać sobie życie i mieć wszystko pod kontrolą nawet z najodleglejszych zakątków świata. Pokazaliśmy jak poszczególne elementy systemu mogą wspierać nas w tym szczególnym urlopowym okresie, jednak mają one dużo więcej przydatnych funkcji, które znacznie podnoszą komfort codziennego życia. Warto spróbować!

Partnerem artykułu jest FIBARO.

dlgr3j3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlgr3j3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj