Trwa ładowanie...

Sztorm odsłonił betonowe bunkry w Kołobrzegu

Fale Bałtyku znowu sprawiły niespodziankę historykom i miłośnikom militariów. Sztorm odsłonił bunkry na plaży zachodniej w Kołobrzegu. Żelbetonowe kręgi to fragmenty Kompanijnego Rejonu Umocnionego 19. Baterii Artylerii Stałej, która służyła obronie Wybrzeża w okresie zimnej wojny.

Sztorm odsłonił betonowe bunkry w KołobrzeguŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d1v9g8n

Koncepcja fortyfikowania Wybrzeża powstała wraz z początkiem zimnej wojny w 1946 r. Jedna z jedenastu baterii fortecznych przebiegała od Kołobrzegu do Grzybowa. Jej budowa rozpoczęła się w 1950 r. i zakończyła się po 8 latach.

- Morze odkryło kilka elementów bunkrów na wydmach, o których istnieniu nie wiedzieliśmy wcześniej. Erozja plaży spowodowała, że część obiektów wojskowych została już dawno zniszczona – mówi Robert Dziemba z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. - Betonowe kręgi są bardzo wysokie, bez problemu może w nich stanąć dorosły człowiek. Żołnierze mogli się tam bez większych problemów poruszać z bronią i wyposażeniem.

Według muzealnika budowę kołobrzeskiego kompleksu miał nadzorować generał Ryszard Kukliński, który pisze o tym w swoich wspomnieniach. Fortyfikacja składała się z 4 działobitni z armatami B-13, głównego punktu kierowania ogniem, wieży dalmierza, wież radarowych, bunkrów i schronów służących do przechowywania amunicji, a także z kolejki wąskotorowej, którą transportowano amunicję. Kompleks przestał służyć do celów militarnych w latach 70., kiedy to przestarzałe technologie wyparła artyleria rakietowa.

d1v9g8n

Obecnie teren ten należy do Marynarki Wojennej. 19. Bateria Artylerii Stałej decyzją zachodniopomorskiego konserwatora zabytków w 2016 r. została wpisana na listę zabytków Pomorza Zachodniego. - Elementy, które zostały odsłonięte przez sztorm, nie są uwzględnione na liście zabytków. Dla historyków to odkrycie tajemnicy, gdyż do tej pory nie wiedzieliśmy, w których miejscach plaży bunkry są zakopane. Odkryte obiekty prawdopodobnie zostaną zniszczone przez kolejny silny sztorm – zaznaczył Dziemba.

Muzealnik ostrzega turystów, którzy chcieliby z bliska zobaczyć betonowe bunkry na kołobrzeskiej plaży, aby byli ostrożni. - Odwiedzający proszeni są o zachowanie bezpieczeństwa, tunele mogą się rozszczelnić i zapaść, może to doprowadzić do tragedii – powiedział.

Źródło: PAP

d1v9g8n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v9g8n