Tajemnicze miejsce. Dokąd prowadzi betonowa brama w środku lasu?
Dolny Śląsk zachwyci każdego. Ten region Polski przepełniony jest nie tylko popularnymi atrakcjami turystycznymi, ale także miejscami bardziej tajemniczymi. Jednym z takich jest betonowa brama, znajdująca się w środku Borów Dolnośląskich. Dokąd prowadzi?
22.02.2024 | aktual.: 22.02.2024 14:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Betonowa brama w lesie intryguje wielu. W rzeczywistości to stare wejście do niemieckiej osady o ciekawym kształcie. Aby zobaczyć ją na mapie, musimy dokonać dużego zbliżenia. Tylko wtedy w samym środku Borów Dolnośląskich, dostrzeżemy charakterystyczny okrąg, umiejscowiony z dala od jakiejkolwiek cywilizacji, utworzony przez leśne ścieżki.
Tajemnicze miejsce na Dolnym Śląsku
Osada do dziś uchodzi za zagadkowe miejsce. Pierwsze zabudowania powstały w botach już w XVIII wieku. Niestety w 1904 roku strawił ją wielki pożar lasów w okolicach Przemkowa, nad którym długo nie udało się zapanować. Przez to wieś do dzisiaj bywa nazywana "spaloną osadą". W latach 30. XX wieku odbudowy podjął się duży koncern tytoniowy z Hamburga. Zadecydowano, że w samym środku przemkowskich lasów powstanie wzorcowa osada robotników leśnych.
Na planie okręgu pobudowane zostały chatki pokryte dachami ze strzechą. Centralny punkt był wyjątkowy. Stanęła tam świetlica, wyróżniająca się wielkością na tle innych budynków. Na wjeździe pobudowano z kolei wieżę obserwacyjną.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pozostałości po osadzie ukryte w lesie
Po dawnej osadzie niemieckich robotników leśnych pozostało jeszcze sporo śladów. Można je jednak zobaczyć dopiero, kiedy przedrzemy się przez kilometry lasów. Przez nie dotarcie w to miejsce nie jest łatwe. Jazda samochodem po leśnych drogach jest zabroniona, zostaje więc rower lub kilkukilometrowy spacer, bowiem osada Pogorzele położona jest ok. sześć km od najbliższej, istniejącej wsi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W poszukiwaniu Historii: Spalona osada w kształcie Okręgu: Pogorzele
Największą uwagę zwraca betonowa brama wjazdowa. Do dziś zachowały się także fundamenty wielu domów, ceglane piwnice, a nawet kafle, które znajdowały się na podłogach. W najlepszym stanie jest pierwszy dom po prawej stronie oraz fragmenty świetlicy. Cały teren został jednak mocno zarośnięty.