Trwa ładowanie...

Tajlandia. Palisz w domu? Możesz zostać skazany przez sąd

Co trzeci palacz praktykuje swój nałóg w budynku, w którym mieszka. Cierpią na tym domownicy, a szczególnie dzieci. Dlatego rząd Tajlandii wprowadził zakaz palenia papierosów w domach. Nowe prawo obowiązuje od 20 sierpnia.

Share
Tajlandia. Palisz w domu? Możesz zostać skazany przez sądŹródło: Shutterstock.com
d45xcf3

"W ubiegłym roku z powodu chorób wywołanych nikotyną zmarło ponad 54,5 tys. ludzi. Bierne palenie zabiło 8 278 osób. Jest ono tak szkodliwe, że nie można narażać na nie najbliższych - podkreślał w rozmowie z mediami Ronnachai Khongsakon, szef Centrum Badań nad Tytoniem.

I na ten właśnie aspekt zwracają uwagę tajlandzcy politycy, którzy doniesienia naukowców, że palenie papierosów w obecności domowników jest groźne dla ich zdrowia, potraktowali poważnie. Ze statystyk bowiem wynika, że niemal 33 proc. palaczy praktykuje swój nałóg w domu, ok. 74 proc. robi to codziennie.

Co ciekawe, nowe prawo dotyczące palenia papierosów, które już obowiązuje w Tajlandii, jest częścią ustawy o ochronie rodziny. Jej celem jest walka z nałogiem mieszkańców kraju i ochrona zdrowia, szczególnie dzieci.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Nowe przepisy mają ograniczyć problem palenia w domu, a narażanie domowników na bierne palenie zostało zrównane z przemocą domową. Konkretnie nazwano je "formą napaści za pośrednictwem dymu".

d45xcf3

Jakie uprawnienia daje takie prawo? Domownicy mogą składać skargi na palaczy w lokalnych ośrodkach ochrony rodziny. Te następnie mają być przekazywane do sądu karnego lub sądu rodzinnego, który może zastosować różne środki, m.in. wydać zakaz palenia w domu lub nawet skierować palacza na odwyk.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Skutki biernego palenia są poważniejsze niż się wydaje. To jedna z głównych przyczyn rozwoju raka płuc wśród niepalących. Bierne palenie negatywnie wpływa na wzrok, powodując ból, pieczenie, suchość oczu, osłabia także układ odpornościowy.

Co roku na świecie z powodu palenia umiera ok. 7 mln osób, z czego milion to bierni palacze.

Źródło: bangkokpost.com/donald.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Woda odsłoniła świątynię. Ludzie ustawiają się w kolejkach

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d45xcf3

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45xcf3
d45xcf3