Takich kolejek dawno nie było. Polacy wnioskują jak szaleni. "Są to rekordowe ilości"
Od zeszłego roku notowane jest rekordowe zainteresowanie uzyskaniem paszportów. Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker podkreśla, że jest to wpływ pandemii. - Przez de facto dwa lata wiele osób nie wyrabiało dokumentów - podkreśla.
Wyrobienie paszportu w ostatnich miesiącach nie należy do najprzyjemniejszych zadań, ponieważ wiążę się z odstaniem w sporej kolejce. Zainteresowanie Polaków otrzymaniem tego dokumentu bije wszelkie rekordy.
Rekordowe zainteresowanie paszportami
Według wojewody małopolskiego, w styczniu i lutym tego roku w biurze w Krakowie złożono łącznie 14 446 wniosków, a zatem o prawie 3 tys. więcej niż w analogicznym okresie rok temu (o ok. 30 proc. więcej).
Jak informuje RMF FM, do mazowieckich urzędów wpływa każdego dnia ponad tysiąc wniosków o wydanie dokumentu paszportowego. Przez pierwsze dwa miesiące 2022 roku przyjęto 47 959 wniosków, tymczasem w tym roku - 67 448, czyli o 20 tysięcy więcej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
- Proszę pamiętać, że jesteśmy po czasie pandemii - powiedział w RMF FM wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. - Przez de facto dwa lata wiele osób nie wyrabiało dokumentów. Dziś, chcąc wyjechać za granicę, tam, gdzie jest potrzebny paszport, po prostu wiele osób składa te wnioski paszportowe. Jest to dużo więcej wniosków niż w poprzednich latach, i także przed pandemią. Są to rekordowe ilości - dodał.
Minister zapewnił też, że urzędy robią wszystko, choćby przedłużając godziny pracy lub wprowadzając dodatkowe dni, tak zwane soboty paszportowe, "aby jak najszybciej można było nadrobić te zaległości, i żeby nasi obywatele mieli możliwość szybkiego wyrobienia dokumentu".
Czytaj także: Nowe zasady wyrabiania paszportów. Co się zmieniło?
W związku ze szczególnie dużym zainteresowaniem wyrobieniem paszportów w województwie małopolskim "soboty paszportowe" zaplanowano już do lipca włącznie. Kolejne odbędą się: 15 kwietnia, 29 kwietnia, 13 maja, 27 maja, 17 czerwca, 1 lipca.
Źródło: RMF FM, PAP