Trwa ładowanie...

Tatry. Turyści zaskoczeni niebieskim ślimakiem

Zdjęcie niebieskiego ślimaka pojawiło się na jednej z grup na Facebooku i od razu wywołało falę komentarzy. Jedni są zachwyceni, inni zaskoczeni, że taki ślimak w ogóle istnieje.

Podczas spaceru na szlaku można spotkać ciekawe zwierzętaPodczas spaceru na szlaku można spotkać ciekawe zwierzętaŹródło: 123RF, fot: Yuriy Brykaylo
d20ols8
d20ols8

Tatromaniacy to popularna grupa na Facebooku dla miłośników Tatr i Podhala, Orawy, Spiszu i turystyki górskiej. Codziennie pojawią się na niej posty na temat wypraw na szlak, sprzętu, pogody czy wypadków. Częste są też zdjęcia napotkanych w górach zwierząt. Tym razem hitem okazał się niebieski ślimak.

Niebieski ślimak w górach

"A co to za niebieski przyjaciel?" - napisał pod zdjęciem ślimaka jeden z internautów. Mięczaka napotkał w drodze na Giewont. Pod zdjęciem opublikowanym na grupie facebookowej natychmiast posypała się lawina komentarzy i lajków.

Niektórzy internauci byli naprawdę zaskoczeni takim widokiem. "Mega. One wyglądają jak z innej planety" - napisał jeden. Inni byli obrzydzeni i nawet pisali, że zawsze takie okazy zdeptują.

d20ols8

Ale znalazła się też grupa osób, która zaczęła wstawiać w komentarzach zdjęcia napotkanych na szlakach ślimaków tego gatunku. Okazuje się, że spotkać je można w naprawdę wielu miejscach w Polsce. Turyści wymieniali miejsca w Tatrach, Beskidach czy Bieszczadach. Trzeba przyznać, że niektóre okazy naprawdę robią wrażenie.

Niebieski ślimak - pomrów błękitny

Ten przedziwny ślimak to pomrów błękitny. Uważany był niegdyś za endemit wschodniokarpacki. Gdy się rozciągnie osiąga długość nawet 140 mm.

Najlepiej widoczne osobniki mają kolor niebieski lub fioletowy, zdarzają się jednak również brązowe. Młode mają inne ubarwienie niż dorosłe, często brązowe, z pasami, które następnie zanikają. Na głowie posiada dwie pary czułków, większe są czułki drugiej pary, na ich końcach znajdują się oczy. Muszla zredukowana do schowanej pod płaszczem płytki.

d20ols8

Te osobliwe ślimaki żyją w lasach liściastych i iglastych oraz kosodrzewinie. Kryją się pod pniami martwych drzew i kamieniami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Remont w Prezencie - fragment odcinka nr 3

d20ols8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20ols8

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj